Administratorzy i właściciele budynków na całym świecie coraz częściej wdrażają systemy automatyki budynków w celu obniżenia rosnących kosztów energii. Jako że budynki odpowiadają za blisko jedną trzecią globalnego zużycia energii i są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, to zapotrzebowanie na systemy automatyki budynków będzie rosło.
Według ostatniej analizy firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Globalny rynek automatyki budynków (ang. Global Building Automation Market) wynika, że dochody rynku sięgnęły w 2013 roku 5,78 mld USD i szacuje się, że w roku 2018 osiągną one poziom 7,28 mld USD. Najwyższy wzrost systemów automatyki budynków będzie zauważalny w segmentach centrów danych (ang. Data Center) i hotelarsko-usługowym, głównie dzięki szybko rozwijającej się sieci internetowej w krajach rozwijających się oraz dzięki ożywieniu rynku turystycznego.
– Przepisy rządowe i polityka mająca na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach napędzają rynek systemów automatyki budynków, szczególnie w Ameryce Północnej, Europie i niektórych częściach regionu Azji-Pacyfiku. Uczestnicy rynku zrozumieli, że systemy automatyki budynków są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych celów w zakresie ograniczenia zużycia energii, dyktowanych przez rządowe przepisy. Systemy te oferują niezawodne rozwiązania przy konkurencyjnych cenach – stwierdza Balaji Anand Sagar, analityk rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan.
Niewystarczająca wiedza na temat korzyści, jakie niosą systemy automatyki budynków, odstrasza właścicieli i administratorów budynków i nie rozpartują oni zastosowania tego typu rozwiązań w trakcie planowania budżetów lub na etapie przetargów. Co więcej, w niektórych regionach brakuje również standaryzacji produktów z zakresu automatyki budynków, co prowadzi do obniżenia zaufania klientów.
Dostarczanie rozwiązań pod klucz wraz z rozbudowanymi możliwościami teleinformatycznymi i inżynierskimi pomoże firmom z branży automatyki budynków poprawić swoją pozycję na rynkach z określonymi zastosowaniami danych systemów. Najbardziej optymalną strategią rynkową będzie także wprowadzenie na rynek otwartych systemów automatyki budynków opartych na standardowych protokołach.
– Inteligentne systemy sterowania budynkami, wykrywanie usterek, diagnostyka predykcyjna, analiza dużych ilości danych oraz zdalne działania korygujące w chmurze będą kształtowały rynek przez kilka najbliższych lat. Ponadto, otwarte możliwości współdziałania i interoperacyjność systemów automatyki budynków umożliwią automatyzację szerszego zakresu urządzeń, wynosząc tym samym globalny rynek tych rozwiązań na nowy, wyższy poziom – zauważa Balaji Anand Sagar.
Źródło: Frost & Sullivan
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |