Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych - GAZ ŁUPKOWY - POSZUKIWANIA - WYDOBYCIE - SZCZELINOWANIE HYDRAULICZNE - POMPY WYSOKOCIŚNIENIOWE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych

Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych
fot. Bureau of Land Management/Wikimedia Commons

Oczekuje się, że rosnąca akceptacja polityczna na  wydobycie gazu łupkowego oraz wzrastające potrzeby krajów europejskich w zakresie samowystarczalności energetycznej będą miały pozytywny wpływ na ożywienie rynku pomp dla danego sektora. Jednak może się okazać, iż producenci pomp nie będą w stanie wykorzystać tego potencjału, ponieważ obawy o skutki środowiskowe szczelinowania hydraulicznego prawdopodobnie ograniczą poszukiwania gazu łupkowego przez firmy wydobywcze.

Według najnowszej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Strategiczna analiza rynku pomp dla europejskiego przemysłu gazu łupkowego (ang. Strategic Analysis of the Pumps Market in the European Shale Gas Industry) wynika, iż rynek ten w roku 2012 odnotował przychody w wysokości 35,3 mln USD, a w 2017 roku oczekuje się  wzrostu do 47,7 mln USD.

 – Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie oraz korzyści ekonomiczne z jego wydobycia pobudzą poszukiwania. Jednak potencjał rozwoju producentów pomp w branży gazu łupkowego w regionie będzie różny w zależności od kraju – stwierdza  Niranjan Paul, analityk Frost & Sullivan ds. automatyki przemysłowej. 

Najbardziej intenywne dzaiłania w zakresie wydobycia gazu łupkowego prowadzone są w Polsce, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, które to dążą do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego oraz ograniczenia zależności od importu gazu z Rosji.  Natomiast w innych krajach dana branża będzie ,  będzie napotykać trudności powiązane z  niepewnością co do polityki prowadzonej przez miejscowe rządy. Na przykład Francja i Holandia wprowadziły zakaz eksploatacji gazu łupkowego, ponieważ szczelinowanie hydrauliczne może wywoływać wstrząsy sejsmiczne i zanieczyścić wodę pitną.

Warto podkreślić , że mimo koncesji wydanych przez  Niemcy i Wielką Brytanię , to wydobycie na dużą skalę jeszcze się nie zaczęło, ponieważ rentowność komercyjnej produkcji gazu łupkowego w Europie pozostaje wątpliwa. Za przykład może posłużyć ExxonMobil, który wycofał się z Polski po wykonaniu dwóch odwiertów, które okazały się nierentowne gospodarczo. W Niemczech i Austrii, firmy wydobywcze muszą przeprowadzać badania wpływu na środowisko każdego przedsięwzięcia wydobycia gazu łupkowego, co zwiększa koszty i znacznie redukuje rentowność poszukiwania gazu łupkowego.

Producenci pomp będą jednak nadal w stanie znaleźć obszary, na których będą mogli poszukiwać możliwości dla dalszego rozwoju, dzięki firmom wydobywczym takim jak Royal Dutch Sell czy ConocoPhillips, które to będą kontynuować poszukiwania w okresie objętym daną prognozą rynkową. Jest wysoce prawdopodobne, że Shell przeprowadzi badania sejsmiczne i wykona odwierty próbne na Ukrainie, natomiast Chevron zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce i Rumunii

 – W istocie zwolennicy gazu łupkowego w Europie przewidują, że nasilenie poszukiwań będzie korzystne dla krajów dotkniętych spowolnieniem ekonomicznym, ponieważ jest to szansa na pozyskanie  inwestycji dużych firm wydobywczych i zwiększenie zatrudnienia a także dodatkowy zastrzyk znacznych przychodów z podatków dla rządów. Aby wykorzystać te szanse i zapewnić ekspansję na rynku, producenci pomp muszą opracować pompy wysokociśnieniowe nadające się do zastosowań w branży gazu łupkowego – dodaje Paul. 

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl