Elektrownia Bełchatów na czele listy najbardziej szkodliwych zakładów UE - ENERGETYKA - EKOLOGIA - UNIA EUROPEJSKA - POLSKA - WIELKA BRYTANIA - NIEMCY - WWF - ELEKTROWNIE WĘGLOWE - ELEKTROWNIA BEŁCHATÓW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektrownia Bełchatów na czele listy najbardziej szkodliwych zakładów UE
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrownia Bełchatów na czele listy najbardziej szkodliwych zakładów UE

Elektrownia Bełchatów na czele listy najbardziej szkodliwych zakładów UE
fot. PGE Elektrownia Bełchatów SA.

Na terenie Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii znajduje się 18 z 30 najbardziej szkodliwych dla środowiska elektrowni w Unii Europejskiej. Takie statystyki podaje opublikowany 22 lipca raport ekologicznych organizacji pozarządowych z Europy – poinformował serwis EurActiv.

Sprawozdanie opublikowały wspólnie Climate Action Network Europe (CAN Europe), World Wide Fund for Nature (WWF) oraz Europejskie Biuro Środowiska (EEB). Według dokumentu zatytułowanego Dirty 30 większość z ujętych w raporcie elektrowni jest napędzana węglem. Najwięcej z nich jest w Niemczech, druga pozycja przypadła Polsce, zaś trzecia – Wlk. Brytanii.

Polska elektrownia w Bełchatowie umieszczona została na szczycie listy najbardziej szkodliwych zakładów. W pierwszej dziesiątce zestawienia wymieniono też elektrownie Neurath i Niederaussem w Niemczech, Drax w Wlk. Brytanii oraz dwie elektrownie z Grecji i Włoch – odpowiednio Agios Dimitrios oraz Brindisi Sud.

 – Niemcy i Wielka Brytania deklarują się jako najwięksi zwolennicy ochrony klimatu, a tymczasem Niemcy zużywają najwięcej węgla do produkcji energii spośród wszystkich krajów UE, a Wielka Brytania ustępuje pod tym względem jeszcze tylko Polsce – czytamy w raporcie przygotowanym m.in. przez WWF i CAN Europe.

Raport opracowano na podstawie danych, które państwa członkowskie dostarczyły Komisji Europejskiej w ramach ETS – europejskiego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla. Ma on na celu minimalizację szkód, które ponosi środowisko w wyniku emisji gazów cieplarnianych.

Sfinansowany przez Unię Europejską raport wykazał, że w okresie od 2009 do 2012 r. odnotowano niewielki wzrost produkcji energii z węgla, chociaż uważany on jest za źródło energii najbardziej zanieczyszczające środowisko. Według autorów raportu powodem wzrostu nie jest jednak budowanie nowych elektrowni, ale bardzo intensywna praca już istniejących.

 – Z powodu niskich cen węgla oraz wysokich gazu, ryzykujemy, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, że nastąpi zwrot w kierunku bardziej tradycyjnych paliw kopalnianych – stwierdził Darek Urbaniak, analityk polityki energetycznej w WWF.

Węgiel to surowiec, z którego w UE korzysta się najbardziej obficie przy produkcji energii i który najłatwiej wydobyć. W Unii Europejskiej znajduje się również wiele złóż gazu z łupków, jednak eksploatacja tego surowca jest bardziej skomplikowana i droższa ze względu na głębokie osadzenie złóż w ziemi oraz możliwość wykorzystania tylko jednej metody wydobycia – szczelinowania hydraulicznego.

Dominujący w raporcie wniosek dotyczy także tego, że niska cena węgla niweczy promowaną w UE tendencję przechodzenia na wykorzystywanie energii odnawialnej. Świadczą o tym plany Niemiec i Polski, które zamierzają rozwijać energetykę węglową. Niemcy ponadto odeszły od energii atomowej po katastrofie w japońskiej Fukushimie.

Źródło: EurActiv.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl