Błyskawiczne ładowanie akumulatorów w elektrycznych autobusach - NAPĘD ELEKTRYCZNY - ABB - STACJE ŁADOWANIA - POJAZDY ELEKTRYCZNE - TOSA - AUTOBUS ELEKTRYCZNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Błyskawiczne ładowanie akumulatorów w elektrycznych autobusach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Błyskawiczne ładowanie akumulatorów w elektrycznych autobusach

Błyskawiczne ładowanie akumulatorów w elektrycznych autobusach
fot. ABB

Brak linii napowietrznych oraz ultraszybkie ładowanie na wybranych przystankach autobusowych stwarza nowe możliwości dla cichego, elastycznego i bezemisyjnego transportu miejskiego. ABB, wiodący dostawca technologii automatyki i energetyki, stworzył w minionym roku technologię, która pomogła zasilić system błyskawicznego ładowania autobusu elektrycznego.

W maju minionego roku, podczas 60. kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (UTIP) w Genewie, ABB ogłosiła, że współpracuje z miejską spółką transportu publicznego TGP, Biurem Promocji Przemysłu i Technologii (OPI) oraz lokalnym zakładem energetycznym SIG nad pilotażowym projektem systemu dla autobusu elektrycznego TOSA.

Nowa technologia błyskawicznego ładowania została uruchomiona po raz pierwszy w dużym autobusie elektrycznym, mogącym pomieścić 135 pasażerów. W oparciu o nowego typu automatyczny mechanizm szybkiego ładowania, autobus jest doładowywany bezpośrednio na wybranych przystankach za pomocą 15-sekundowego, intensywnego przesyłu energii, w momencie gdy pasażerowie wchodzą lub wychodzą z autobusu. Pilotażowy projekt został uruchomiony na trasie pomiędzy lotniskiem w Genewie, a międzynarodowym centrum wystawienniczym Palexpo.

 – Dzięki ładowaniu błyskawicznemu jesteśmy w stanie wprowadzić nową generację autobusów elektrycznych dla masowego transportu publicznego, który stanie się niezależny od linii napowietrznych. Projekt ten przetrze szlak dla bardziej elastycznej i opłacalnej infrastruktury transportu publicznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu zanieczyszczeń i hałasu – powiedział Claes Rytoft, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Grupy ABB.

TOSA (Trolleybus Optimisation Systeme Alimentation) jest bezemisyjnym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystywana w nim elektryczność pochodzi z czystej energii wodnej. Czas ładowania jest tak krótki, że nie zaburza rozkładu jazdy, a samo rozwiązanie wpływa pozytywnie na miejskie środowisko oraz krajobraz, ponieważ nie wymaga stosowania linii napowietrznych, gwarantując tym samym większą elastyczność przy doborze trasy autobusu. Zamiast drążka odbieraka prądu przy liniach napowietrznych, system wykorzystuje zainstalowane na dachu pojazdu, sterowane laserowo ruchome ramiona, które łączą się z napowietrznym gniazdem.

Technologia błyskawicznego ładowania oraz pokładowe wyposażenie trakcyjne wykorzystywane w tym projekcie zostały stworzone przez ABB oraz zoptymalizowane na potrzeby tras, na których autobusy kursują z dużą częstotliwością, przewożąc w godzinach szczytu znaczną liczbę pasażerów. Akumulatory pokładowe mogą zostać naładowane w 15 sekund za pomocą 400-kilowatowego doładowania na wybranych przystankach. Dzięki innowacyjnemu systemowi napędu elektrycznego energia z zainstalowanych na dachu urządzeń może być przechowywana w kompaktowych akumulatorach wraz z energią pochodzącą z hamowania pojazdu, zasilając jednocześnie sam autobus i urządzenia pomocnicze, takie jak wewnętrzne oświetlenie.

Czytaj więcej: Pierwsze komercyjne zamówienie przełomowej technologii 15-sekundowego ladowania autobusow elektrycznych

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Adamo
I ciekawe, jak długo pociągną akumulatory ładowane w taki oto sposób... Niby ekologia, a co kilka miesięcy odpady w postaci ton zużytych ogniw, które trzeba w końcu zutylizować...
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl