Amerykańskie mikroturbiny Capstone już w Polsce - OZE - CHP - KOGENERACJA - UKŁAD KOGENERACYJNY - MIKROTURBINY - AGREGATY KOGENERACYJNE - CAPSTONE - CHHP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Amerykańskie mikroturbiny Capstone już w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Amerykańskie mikroturbiny Capstone już w Polsce

Amerykańskie mikroturbiny Capstone już w Polsce
fot. Capstone

Technologia amerykańskich mikroturbin Capstone wprowadzona zostanie na polski rynek poprzez włoską firmę IBT Group specjalizującą się od 2000 roku w dostarczaniu rozwiązań efektywnego zarządzania energią. Jednym z motywów wejścia spółki na polski rynek jest planowane przez rząd zwiększenie ilości produkcji energii przez systemy kogeneracyjne do 2030 r.

Oferowane mikroturbiny pozwalają na średnio 30% zmniejszenie zużycia energii, są bardziej niezawodne od silników spalinowych oraz charakteryzują się zerową emisją spalin chroniąc środowisko naturalne. Najlepsze zastosowanie znajdują w branży spożywczej, włókienniczej, papierniczej i farmaceutycznej, a także w hotelach i szpitalach oraz na wysypiskach śmieci i oczyszczalniach ścieków. Firma szacuje, że zastosowanie technologii mikroturbin w dziewięciu głównych budynkach w jednym z większych miast Polski pozwoliłoby rocznie zaoszczędzić 1 mld USD oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla o 8,2 mln ton.

Firma IBT specjalizuje się w budowie systemów wytwarzania energii w wysokosprawnych układach kogeneracyjnych (CHP) i trójgeneracyjnych (CHHP) z wykorzystaniem mikroturbin kalifornijskiej firmy Capstone, światowego lidera w produkcji systemów energetycznych opartych na turbinach gazowych. Ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, czyli wykorzystanie opatentowanych łożysk powietrznych niewymagających smarowania, mikroturbiny Capstone zapewniają wysoką wydajność i niezawodność, przy jednoczesnej ochronie środowiska i gwarancji niskich kosztów utrzymania.

Do największych zalety mikroturbin należy bezolejowa praca podwyższająca dyspozycyjność urządzeń i eliminująca potrzebę kosztownych wymian oleju, ultra niskie emisje szkodliwych gazów NOx i CO2 oraz modulacja wytwarzanej mocy elektrycznej w zakresie od 0 do 100% bez szkody dla turbiny. Mikroturbiny Capstone mogą być zasilane nie tylko metanem, propanem czy olejem napędowym, ale także paliwami odnawialnymi, np. biogazem ze składowisk odpadów lub fermentacji beztlenowych.

Do tej pory spółka IBT Group wdrożyła z sukcesem 150 systemów wykorzystujących technologię firmy Capstone, która ma na swoim koncie ponad 6,5 tysiąca zakończonych projektów na całym świecie. W Polsce IBT Group skupi się na wdrażaniu unikalnych energooszczędnych zastosowań mikroturbin o mocy od 30kW do 5MW w branżach, które w największym stopniu mogą skorzystać z ich zalet. Należą do nich firmy i instytucje, które m.in. potrzebują różnego poboru mocy w ciągu dnia i noc oraz zmieniających się pór roku (hotele, SPA, baseny, szpitale, domy opieki, itp.), branże używające pary w procesie produkcyjnym (np. spożywcza, tekstylna, farmaceutyczna, papiernicza, cementownie, producenci granulatu, itp.), a także tereny rolne i oczyszczalnie ścieków zasilane biogazem zawierającym niskie stężenie metanu.

 – Polski rynek ma według nas ogromny potencjał wdrażania mikroturbin. Związane jest to z faktem, że do roku 2030 polski rząd w swoich planach przewidział produkcję 47 900 GWh prądu pochodzącego właśnie z kogeneracji i trójgeneracji. Z tego też powodu potrzebna będzie odpowiednia wiedza i zaplecze technologiczne, które jesteśmy w stanie zapewnić bazując na 13. letnim doświadczeniu i realizacjach w ponad 75 krajach – powiedział Ilario Vigani, Prezes firmy IBT Group.

Plany rozwoju firmy IBT Group w Polsce przewidują osiągnięcie produkcji mocy na poziomie 10 MW do roku 2015, co będzie stanowiło około 20% całościowego obrotu firmy. Do wyznaczonego celu przybliżają także dwa zrealizowane do tej pory projekty w Polsce – instalacja CHP na Uniwersytecie w Sulechowie oraz 1000 kW komory fermentacyjnej biogazowni rolniczej na farmie w Klępsku. 

Osiągnięcie powyższego wyniku sprawi także, że Polska stanie się bardziej zielonym krajem. Technologia mikroturbin Capston jest całkowicie skierowana na ochronę środowiska ze względu na zerową emisję spalin i możliwość wykorzystania powstałej w trakcie pracy energii cieplnej. Do tej pory zastosowanie kogeneracji przez Capstone zmniejszyło na świecie produkcję dwutlenku węgla o ponad 3 mln ton w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii. IBT Group ma także nadzieję na wprowadzenie pozytywnych zmian w Polsce.

 – Jeśli zastosowalibyśmy mikroturbiny, panele słoneczne i inne źródła energii odnawialnej w dziewięciu głównych hotelach, biurowcach, szpitalach, fabrykach, uniwersytetach czy szpitalach w Warszawie, pozwoliłoby to rocznie zaoszczędzić 1 mld USD oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla o 8,2 mln ton  tłumaczy korzyści płynące z zastosowania technologii mikroturbin Ilario Vigani. 

Mikroturbina Capstone

Dlaczego mikroturbiny w niektórych zastosowaniach sprawdzają się lepiej niż silniki spalinowe?

  1. Mikroturbiny w stosunku do silników spalinowych są bardzo ciche i mają niskie wibracje, ponieważ pracują na bardzo wysokich obrotach. Tym samym nie potrzebują specjalnie przygotowanych dodatkowych przestrzeni;
  2. Pozwalają na całkowite wykorzystanie powstałej w trakcie pracy energii cieplnej, np. w postaci pary wodnej czy oleju diatermicznego. Powstała  w ten sposób energia cieplna może być używana w niektórych procesach przemysłowych do sterylizacji lub osuszania, w szczególności w branży spożywczej, tekstylnej, farmaceutycznej czy papierniczej;
  3. Mikroturbiny sprawdzają się na wysypiskach śmieci czy oczyszczalniach ścieków, ponieważ mogą pracować na biogaz o niskiej zawartości metanu lub bez stałego jego dopływu;
  4. Wydajność mikroturbiny można dostosować do rzeczywistych potrzeb w skali 0-100%. Tym samym są one idealne do szpitali i hoteli potrzebujących stałego dopływu energii oraz ciepłej wody za dnia, ale niekoniecznie z takim samym natężeniem w nocy. Mikroturbiny w przeciwieństwie do silników spalinowych pozwalają na modulowanie produkcji energii nie tylko w cyklu dziennym, ale i rocznym (lato/zima).

 

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl