Elektryczność z żywych roślin, czyli prawdziwa zielona rewolucja - ZIELONA ENERGIA - GLEBA - PALIWO_ALTERNATYWNE - MIKROBOWE OGNIWA PALIWOWE - MFC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektryczność z żywych roślin, czyli prawdziwa zielona rewolucja
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektryczność z żywych roślin, czyli prawdziwa zielona rewolucja

Elektryczność z żywych roślin, czyli prawdziwa zielona rewolucja
fot. Nederlands Instituut voor Ecologie

Holenderski Instytut Ekologii zaprezentował nową technologię umożliwiającą produkcję energii przez mikroby podczas wegetacji roślin. Tzw. mikrobowe ogniwa paliwowe (Microbial Fuel Cell - MFC) rozwinięte na Uniwersytecie w Wageningen w Holandii pozwalają pobierać energię od roślin rosnących na podmokłych obszarach wprost z gleby. Zdaniem naukowców metoda ta może ponownie zrewolucjonizować energetykę.

Tereny podmokłe Ziemi stanowią ok. 6% powierzchni globu. Technologia mikrobowych ogniw paliwowych opracowana w Wageningen University & Research Centre w Holandii może sprawić, że niebawem część tego obszaru będzie realnym źródłem czystej energii. Twórcy tej technologii mają nadzieję, że dzięki ich rozwiązaniu będzie można produkować energię w podmokłych rejonach lub po prostu na zielonych dachach domów.

Mikrobowe ogniwa paliwowe - jak to działa? 

W przeciwieństwie do biogazowni, gdzie energię pozyskuje się z fermentacji roślin, w MFC energia produkowana jest w całym procesie wegetacji roślin. Produkcja energii nie ma negatywnego wpływu na wzrost roślin ani środowisko naturalne. Rośliny są w stanie wykorzystać ok. 70% energii wytwarzanej w procesie fotosyntezy, reszta jest wydalana do gleby przez system korzeniowy. W wyniku rozkładu naturalnej materii przez bakterie powstają elektrony jako produkt odpadowy. Po umieszczeniu elektrody w pobliżu bakterii naukowy byli w stanie wytworzyć energię elektryczną.

W tej chwili sprawność tej metody wynosi 0,4 W/m2 powierzchni pokrytej roślinami, jednak naukowcy twierdzą, że w przyszłości uda im się podnieść efektywność mikrobowych ogniw paliwowych do 3,2 W/m2.  Zdaniem badaczy z Holandii produkcja energii metodą MFC stanie się rzeczywistością w ciągu kilku najbliższych kilku lat.

Do produkcji energii można wykorzystać popularne gatunki traw, trzcin, ryż - produkują one wystarczające ilości stałego prądu, który może posłużyć np. do zasilania lamp LED.

Mikrobowe ogniwa paliwowe mogą wkrótce stanowić skuteczną alternatywę dla kolektorów słonecznych.

Źródło: progg.eu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl