Rynek OZE będzie się stopniowo przesuwać w kierunku regionów rozwijających się - ENERGIA ODNAWIALNA - ELEKTROWNIE WIATROWE - OZE - BIOPALIWA - ELEKTROWNIE SŁONECZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rynek OZE będzie się stopniowo przesuwać w kierunku regionów rozwijających się
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rynek OZE będzie się stopniowo przesuwać w kierunku regionów rozwijających się

Rynek OZE będzie się stopniowo przesuwać w kierunku regionów rozwijających się
fot. hsld/CC/Flickr

W ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia z dużymi zmianami w zakresie regulacji i rozwoju rynku energii ze źródeł odnawialnych (OZE).  Przed dziesięcioma laty niespełna 50 państw na świecie prowadziło politykę wspierania OZE; obecnie taką politykę notuje się w ponad 120 krajach. Wartość inwestycji w źródła odnawialne w tym okresie także diametralnie wzrosła.

Jakie globalne trendy mają obecnie wpływ na rozwój i produkcję energii odnawialnej? Odpowiedź przynosi najnowsza analiza globalnej firmy doradczej, Frost & Sullivan, pt. Prognoza dla rynku energii odnawialnej 2013. Według raportu duży wpływ na rozwój OZE w ostatnich latach miał sprzyjający klimat polityczny i wsparcie finansowe. Czynniki te będą w dalszym ciągu wpływały pozytywnie na rynek i szacuje się, że moc zainstalowana odnawialnych źrodeł energii w 2020 roku wyniesie 2252,3 gigawatów.

 – Unia Europejska wyznaczyła wiążące cele, w myśl których w roku 2020 energia ze źródeł odnawialnych ma stanowić 20% całkowitego zużycia energii w UE. Cele te są jednak zróżnicowane w poszczególnych krajach: od 10% w przypadku Malty do 49% Szwecji. Polityka klimatyczna i energetyczna oraz długofalowe zachęty, takie jak dotacje i ulgi podatkowe, mogą zdecydowanie zwiększyć udział rynkowy energii odnawialnej i zachęcić do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie – mówi Harald Thaler, dyrektor zespołu ds. energii z londyńskiego biura Frost & Sullivan.

Choć sektor przetrwał globalne spowolnienie gospodarcze w stosunkowo dobrej kondycji, to jednak obecnie zaczyna odczuwać problemy finansowe związane ze znacznym spadkiem inwestycji. Jest to wyraźny sygnał, że punkt ciężkości rynku będzie przenosił się w stronę rynków wschodzących, gdzie rozwój ekonomiczny i znowelizowane priorytety energetyczne będą sprzyjać bardziej stabilnemu wzrostowi wykorzystania energii wiatrowej, słonecznej i pochodzącej z biopaliw.

Urbanizacja, wzrost liczby ludności oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to kolejne ważne czynniki mające wpływ na rozwój OZE w regionach rozwijających się, takich jak Azja, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka. Pozytywny wpływ na wzrost sektora będzie miał także spadek kosztów energii odnawialnej oraz potrzeba dywersyfikacji produkcji energii w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

 – Państwa takie jak Chiny, Indie i Brazylia od pewnego czasu realizują wspólną strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii, także inne rynki wschodzące prezentują bardziej systematyczne podejście do promocji energii odnawialnej. W krajach o rozwiniętej gospodarce, a zwłaszcza w dotkniętej trzęsieniem ziemi Japonii, odchodzi się od energetyki nuklearnej na rzecz energii ze źródeł odnawialnych – dodaje Thaler.

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl