Repeatery CAN, oferowane pod przejętą ostatnio przez HMS marką IXXAT umożliwiają producentom maszyn przemysłowych i integratorom systemów stosowanie rozszerzonych topologii sieci CAN, w tym drzewa i gwiazdy. Co więcej, zapewniają izolację galwaniczną, realizują zabezpieczenie przepięciowe i zawierają układ redukcji szumów eliminujący efekty EMI. Repeatery IXXAT, zaprojektowane do pracy w środowiskach przemysłowych spełniają odpowiednie wymogi odnośnie trwałej konstrukcji, wymaganego zakresu temperatur pracy i bezpieczeństwa użytkowania.
Jak to działa?
Wykorzystując repeater można tworzyć niezależne segmenty elektryczne z optymalnymi zakończeniami sygnałowymi. Repeater w istotnym stopniu zwiększa niezawodność systemu z jednej strony dzięki poprawie jakości sygnałów, a z drugiej izolując sieć CAN przed błędami pojawiającymi się w którymś z segmentów. Zaimplementowane funkcje monitorowania pozwalają wykryć zakłócenia lub awarie na poszczególnych liniach CAN. Linie te są wówczas automatycznie odłączane, umożliwiając poprawne funkcjonowanie reszty sieci. Po wyeliminowaniu źródła błędu, odłączony uprzednio segment jest automatycznie włączany z powrotem do sieci.
W zależności od typu repeatera, poszczególne linie CAN są zabezpieczone wzajemnie między sobą oraz ze strony źródła zasilającego w zakresie do 4 kV. Ponadto, wbudowane dławiki zapewniają ochronę przed dużymi wartościami szczytowymi sygnałów, a dodatkowe układy redukcji szumu pomagają tłumić niepożądane efekty EMI na szynie CAN.
Szeroki zakres zastosowań
– Repeatery CAN marki IXXAT są produkowane w oparciu o sprawdzoną technologię. Wydaje nam się, że nadszedł czas by zaoferować je na szerszym rynku międzynarodowym. Urządzenia te pomagają użytkownikom rozszerzyć topologię i zwiększyć niezawodność sieci już od 1992 roku, kiedy to IXXAT wprowadził na rynek pierwszy na świecie repeater dla sieci CAN. Są stosowane zarówno przez użytkowników chcących zredukować ogólną długość połączeń CAN, jak i przez tych, którzy chcą odizolować galwanicznie linie czy też zregenerować kształt sygnałów. Typowym przykładem zastosowania są turbiny wiatrowe z okablowaniem światłowodowym prowadzonym na łopatach śmigieł. Repeatery CAN są stosowane do izolacji obwodów chroniącej przed skutkami wyładowań atmosferycznych oraz do regeneracji sygnałów, pozwalając stosować pierścienie ślizgowe wymagające minimum czynności serwisowych. Stanowią doskonałe narzędzie dla integratorów systemów i producentów maszyn korzystających z sieci CAN, pozwalające znacząco ograniczyć złożoność okablowania i zwiększyć niezawodność systemu – skomentował Thomas Waggershauser, dyrektor marketingu dla produktów IXXAT w firmie HMS.
Repeatery CAN marki IXXAT są dostępne w kilku różnych wariantach przystosowanych dla kabli miedzianych i światłowodów.
Źródło: Elmark Automatyka Sp. z o.o.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |