Dzisiejszy zamek na Hradczanach powstał prawdopodobnie z inicjatywy księcia przemyślidzkiego Borzywoja I. Jednak budowę właściwego obiektu, rozpoczął już jego syn Spitygniew I. Od tamtej pory, przez wieki trwała ciągła rozbudowa, doprowadziło to do powstania całego kompleksu budowli. Ciekawostką jest to, że według Księgi Rekordów Guinnessa, jest to pod względem zajmowanej powierzchni, największy zamek na świecie.
Zarząd zamku zdecydował się na wymianę żarówek na LED-y, przede wszystkim ze względu na oszczędność energii jaką one gwarantują. Niemniej jednak ważne jest to, że LED-y są o wiele trwalsze niż konwencjonalne oświetlenie, po prostu dłużej świecą. Mają też mniej szkodliwy wpływ na zabytki.
– Specjalne przezroczyste żarówki LED firmy Panasonic w żaden sposób nie zakłóciły historycznego piękna praskiego zamku, za to znacząco zmniejszyły koszt jego utrzymania – poinformowała na swojej stronie firma Panasonic.
W zamku oświetlenie odgrywa ogromne znaczenie. To ono nadaje zabytkowi tajemniczości i pomaga eksponować architektoniczne perełki. Dzięki odpowiedniej kolorystyce i ustawieniu światła, turyści mogę odkrywać niesamowite tajemnice budowli.
– Jeśli chodzi o żarówki LED Panasonic, byliśmy pod wrażeniem faktu, że są bardziej przejrzyste niż tradycyjne żarówki i nie wytwarzają zbyt silnego cienia. A ponieważ się nie nagrzewają, są doskonałe do oświetlania dzieł sztuki. Białe oświetlenie żarówek LED wygląda podobnie jak to z lamp gazowych i sądzę, że dobrze komponuje się z atmosferą Zamku na Hradczanach – stwierdził Zdenek Lukes, architekt.
Firma Panasonic od 2007 roku prowadzi kampanie, mającą na celu wymianę zwykłych żarówek na świetlówki LED, w miejscach licznie odwiedzanych przez turystów. Podpisała nawet umowę o strategicznym partnerstwie z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO. Umowa ma na celu, wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ochronę obiektów Światowego Dziedzictwa.
– Oświetlenie LED jest energooszczędne, ekologiczne i zwyczajnie ładne, a oszczędności z nim związane wymierne. Zwłaszcza tam gdzie używa się 10 tys. świetlówek. Dlatego, nie ma w tym nic zaskakującego, że używa się ich do oświetlenia zabytków – ocenia Katarzyna Błaszczyk z LetbeLed.
Źródło: Panasonic
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |