Największy na świecie sześcionożny robot do pracy w terenie - ROBOTYKA MOBILNA - BOSCH REXROTH - UKŁADY HYDRAULICZNE - ROZDZIELACZ - MANTIS - ROZDZIELACZE PROPORCJONALNE - REXROTH 4WREE6 - POMPA WIELOTŁOKOWA - MATT DENTON
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największy na świecie sześcionożny robot do pracy w terenie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największy na świecie sześcionożny robot do pracy w terenie

Największy na świecie sześcionożny robot do pracy w terenie
fot. Matt Denton, Micromagic Systems

Mantis, największy na świecie robot sześcionożny do pracy w terenie, zaprezentowany w tym roku, pojawił się na targach branży leśnej Elmia Wood 2013 (5 – 8 czerwca 2013) w Szwecji. Zaprojektowanie i budowa mierzącego 9 stóp wysokości (2,7 metra) robota, przypominającego sylwetką gigantycznego owada, zajęły cztery lata. Robot może być sterowany zdalnie drogą radiową lub z kokpitu i kryje w sobie wiele komponentów oraz know-how firmy Bosch Rexroth.

18 rozdzielaczy proporcjonalnych Rexroth 4WREE6 gwarantuje niezawodne sterowanie cylindrami hydraulicznymi, które poruszają sześcioma nogami robota Mantis. Każda z nóg posiada trzy niezależne osie ruchu: jedną przy stawie kolanowym i dwie przy biodrowym. Informacji zwrotnych dostarczają czujniki zainstalowane po zewnętrznej stronie nóg.

Mantis jest wynalazkiem głównego projektanta, Matta Dentona, dyrektora naczelnego Micromagic Systems, który jako pierwszy zdecydował się na tę koncepcję oraz stworzył system sterowania komputerowego, który zapewnił maszynie wysoką funkcjonalność. Funkcjonalność obejmuje zdolność poruszania się we wszystkich kierunkach (do przodu/do tyłu, przesuw w lewo/prawo, obrót w lewo/prawo), wspinania się po nierównym podłożu oraz podnoszenia i opuszczania po wydaniu odpowiedniej komendy.

Matt skomentował prace rozwojowe nad robotem:

 – Przez kilka lat projektowałem mniejsze roboty sześcionożne do zastosowań w branży filmowej i telewizyjnej, a także na zamówienie prywatnych kolekcjonerów. Miałem poczucie, że jeśli uda mi się zwiększyć rozmiary robota na tyle, aby mógł on unieść człowieka, wówczas przy wykorzystaniu możliwości obecnych technologii można by rozszerzyć zakres jego zastosowań zarówno w przemyśle filmowym, jak i w innych branżach, obejmujących np. bezzałogowe wyprawy podmorskie lub pracę w środowiskach narażonych na uszkodzenie terenu.

 – Znałem już rozdzielacze Rexroth, wykorzystywane do efektów specjalnych w filmach, przy których pracowałem wcześniej. Po skontaktowaniu się z Bosch Rexroth nawiązałem współpracę z Nigelem Hartem, który poza wybraniem rozdzielaczy proporcjonalnych Rexroth 4WREE6, służył mi radą i pomocą w projektowaniu obwodów hydraulicznych, rozwiązaniu kwestii bezpieczeństwa, wielkości zbiornika hydraulicznego oraz układu chłodzenia. W rozdzielaczach Bosch Rexroth najbardziej zaimponowało mi niezawodne i precyzyjne sterowanie, które okazało się decydujące dla funkcjonalności robota – dodaje Matt Denton.

Poza 18 rozdzielaczami proporcjonalnymi Rexroth 4WREE6 w wyposażeniu robota Mantis znalazła się także pompa wielotłokowa Rexroth typu A10VO63DFR, stosowana zazwyczaj w wysięgnikach i dźwigach, która dostarcza robotowi mocy hydraulicznej. Pompa pracuje w układzie Load sensing tj. dostarcza tylko taką ilość oleju oraz pod takim ciśnieniem, jaka jest aktualnie wymagane, co pomaga ograniczyć zużycie energii.

 – Mantis to fantastyczne osiągnięcie pokazujące możliwości współczesnej technologii. Jest także dowodem znaczących przemian, jakie dokonały się w przemyśle w ciągu ostatnich 10-15 lat. Teraz nawet najprostsze komponenty mogą być wyposażone w inteligencję, która umożliwia wykonanie szeregu różnych funkcji oraz adaptację do wielu rodzajów zastosowań  – powiedział Nigel Hart, manager segmentu Marine and Offshore w spółce Bosch Rexroth UK.

Sześcionożny robot o nazwie “Mantis” jest wykorzystywany w przemyśle filmowym, ale także w innych branżach, np. w bezzałogowych wypraw podmorskich lub do pracy w środowiskach wrażliwych na uszkodzenie ternu. Bosch Rexroth jest dostawcą kluczowych komponentów hydraulicznych oraz fachowej wiedzy w dziedzinie hydrauliki dla tego robota. (Zdjęcie: Matt Denton, Micromagic Systems)
Sześcionożny robot o nazwie “Mantis” jest wykorzystywany w przemyśle filmowym, ale także w innych branżach, np. w bezzałogowych wypraw podmorskich lub do pracy w środowiskach wrażliwych na uszkodzenie ternu. Bosch Rexroth jest dostawcą kluczowych komponentów hydraulicznych oraz fachowej wiedzy w dziedzinie hydrauliki dla tego robota. (Zdjęcie: Matt Denton, Micromagic Systems)

Więcej informacji na temat robota Mantis: www.mantisrobot.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl