Komisja Europejska idzie na wojnę z chińskimi eksporterami solarów - UNIA EUROPEJSKA - SOLARY - CHINY - KOLEKTORY SŁONECZNE - KOMISJA EUROPEJSKA - INSTALACJE SOLARNE - SZKŁO ARCHITEKTONICZNE - DUMPING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Komisja Europejska idzie na wojnę z chińskimi eksporterami solarów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komisja Europejska idzie na wojnę z chińskimi eksporterami solarów

Komisja Europejska idzie na wojnę z chińskimi eksporterami solarów
fot. pressglass.eu

28 lutego Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie zaniżania cen, po których chińscy producenci sprzedają szkło solarne na rynku europejskim, otwierając tym samym nowy front wojny handlowej z Chinami  poinformował serwis euraktiv.pl.

Jak stwierdziła Komisja, istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby wykazać dumping cenowy chińskich eksporterów, który może szkodzić europejskiemu przemysłowi. Unijny rynek szkła solarnego wyceniany jest na mniej niż 200 milionów euro.

Produkt ten stanowi tylko niewielki ułamek importu UE z Chin, który w 2011 roku wyniósł 293 miliardy euro, ale skarga ze strony przemysłu stanowi nowe wyzwanie dla chińskich eksporterów i rządu w Pekinie.

W ubiegłym roku Komisja rozpoczęła największe do tej pory postępowanie, wyjaśniające rzekomy dumping i dopłaty w wysokości 21 miliardów euro rocznie do paneli słonecznych i ich komponentów, eksportowanych z Chin do UE.

Grupa ProSun Glass pod przywództwem niemieckiego GMB, lidera w branży, złożyła w ubiegłym miesiącu skargę w odpowiedzi na czterokrotne zwiększenie się eksportu chińskiego do Unii w ciągu ostatnich czterech lat. Udział Chin w rynku unijnym to obecnie 25-30%.

 – Najnowszy przypadek pokazuje, że chińska strategia zdominowania sektora słonecznego nie ogranicza się tylko do modułów słonecznych, ale obejmuje także materiały, na przykład szkło. To kwestia czasu, kiedy w te ślady pójdą producenci sprzętu i surowców – powiedział Milan Nitzschke, prezydent ProSun, która odpowiada za większość unijnej produkcji ogniw, modułów i paneli słonecznych. 

ProSun Glass twierdzi, że chińska zdolność produkcyjna wynosi 400 milionów metrów kwadratowych, dwukrotnie więcej niż całkowite światowe zapotrzebowanie, przez co część wyprodukowanego szkła jest niszczona.

Grupa dodaje, że chiński rząd pokrywa straty branży, która dodatkowo czerpie korzyści z tanich kredytów i dopłat.

Twierdzi też, że wymagane są cła na poziomie wyższym niż 100%, żeby chińska cena – poniżej 4 euro za metr kwadratowy – została doprowadzona do poziomu rentowności 7-9 euro.

Unijne postępowania antydumpingowe trwają do 15 miesięcy. Komisja może wprowadzić tymczasowe cła na import przez pierwszych 9 miesięcy. Państwa członkowskie głosują nad wprowadzeniem długoterminowych ceł, które normalnie obowiązują przez 5 lat.

Źródło: euractiv.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl