„Atomowy Autobus”, czyli mobilne laboratorium, w którym można zdobyć wiedzę dotyczącą energetyki jądrowej rozpoczyna kolejną podróż po Polsce. W poniedziałek 26 listopada odwiedzi m.in. Kraków, Wrocław, Szczecin, Koszalin i Gdańsk. Drugą edycję projektu "Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" organizuje Fundacja Forum Atomowe.
Głównym celem inicjatywy jest dotarcie do lokalnych społeczności i przekazanie rzetelnych informacji na temat pokojowego wykorzystania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Swą podróż Atomowy Autobus rozpocznie w poniedziałek, 26 listopada, od Warszawy. Potem odwiedzi kolejno: Kraków, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Puck, Choczewo, Wejherowo i Białystok.
– Tym razem, poza ośrodkami akademickimi w całej Polsce, działalność Fundacji zostanie skoncentrowana w północnych regionach kraju, szczególnie w województwie pomorskim i zachodniopomorskim – wyjaśnia prezes Fundacji Forum Atomowe Łukasz Koszuk.
"Atomowy Autobus" to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w pomoce dydaktyczne (m.in. mini-laboratorium atomistyki). Pracownicy Fundacji zaangażowani w projekt będą mogli przeprowadzać pokazy i doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także zademonstrować działanie typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet.
W rozmowach z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości będą odpowiadali na pytania związane z ochroną radiologiczną, istotą promieniotwórczości, stosowanymi technologiami budowy reaktorów i systemami zabezpieczeń oraz kosztami budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych.
Fundacja Forum Atomowe planuje także przeprowadzenie na wydziałach uniwersyteckich i politechnicznych seminariów o różnych aspektach związanych z energetyką jądrową.
Danej uczelni w odwiedzanym ośrodku akademickim zaproponowana zostanie pula tematów, które pracownicy Fundacji będą mogli zaprezentować. Przykładowe tematy to: psychologia promieniowania; jądrowe reaktory energetyczne – budowa, zasada działania, bezpieczeństwo eksploatacji; biologiczne skutki oddziaływania promieniowania jonizującego; infrastruktura instytucjonalna niezbędna do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – uwarunkowania prawne i systemowe; kadry dla energetyki jądrowej.
Pierwszym przystankiem "Atomowego Autobusu", w poniedziałek 26 listopada, będzie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na wszystkich zainteresowanych tematyką energetyki jądrowej będzie czekał między godz. 11 a 17.
Podczas pierwszej kampanii, która odbyła się jesienią 2010 roku, "Atomowy Autobus" w ciągu dwóch tygodni przejechał 3198 km.
– Odwiedziliśmy 13 uczelni wyższych w największych ośrodkach akademickich w Polsce, spędziliśmy 78 godzin prowadząc pokazy na stoiskach i odpowiadając na pytania odwiedzających, wygłosiliśmy 34 seminaria popularnonaukowe, szacujemy, że nasze stoisko odwiedziło co najmniej 4500 osób – podsumowują organizatorzy.
Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: atomowyautobus.pl
Relacja z pierwszej edycji Atomowego Autobusu:
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |