Śląska spółka Energoinstal opracowała technologię spawania laserowego, którą zainteresowani są już Niemcy - informuje "Puls Biznesu".
Inżynierowie z katowickiego Energoinstalu opracowali innowacyjną metodę spawania laserowego, która ma być rozwiązaniem problemów z wytrzymałością kotłów ze stali T24, stosowanych do budowy bloków energetycznych o parametrach nadkrytycznych. Tego typu rozwiązania stosują takie koncerny jak Alstom, Hitachi czy Doosan.
– To będzie rewolucja. Już zastosowaliśmy tę technologię w zwykłej stali w kotle energetycznym dla ECO Opole. Pomiary wykazały, że moc tego bloku jest o 1,3 MW większa, niż wymagał inwestor, i o 0,4 MW większa od naszych założeń. Spawanie laserowe jest do czterech razy szybsze od tradycyjnego, pochłania pięć razy mniej drutu elektrowodowego i sześć razy mniej prądu. Nasz niemiecki klient mógł zmniejszyć wagę kotła z 200 do 140 t, jednocześnie zwiększając jego sprawność o około 10%. Ta technologia może zmniejszyć koszty dostaw komponentów kotłowych o 15-30% – powiedział w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Michał Więcek, prezes Energoinstalu.
Laserowe spawanie zaczęło już wypierać tradycyjne metody w Energoinstalu. Technologia została objęta światową ochroną patentową.
Źródło: Grupa Energoinstal, Puls Biznesu
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
C4%85czenie_spawane