Za ponad 3 mln zł na obiekcie systemu wodociągowego w Rudzie Śląskiej powstała największa w regionie elektrownia słoneczna o mocy 311 kW. Instalację o mocy 311 kW tworzą 1 296 monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Projekt zrealizowała bydgoska firma RenCraft Sp. z o.o. na zlecenie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
Inwestycja została zaprojektowana i wybudowana przez RenCraft Sp. z o.o. wraz z siostrzaną firmą RenVolt Sp. z o.o., w oparciu o umowę zawartą w trybie zamówienia publicznego.
– To kolejny projekt w Polsce, pokazujący możliwości ciekawych zastosowań technologii OŹE – mówi Przemysław Kowalski, prezes Zarządu Ren Ventures Sp. z o.o.
W sumie zainstalowano 1 296 paneli fotowoltaicznych, wykonanych w technologii monokrystalicznej o łącznej powierzchni aktywnej 2 146,19 m2. Z uwagi na fakt, iż obiekt na którym zamontowana została instalacja jest zbiornikiem wody pitnej, rozwiązania projektowe wymagały zastosowania dedykowanych rozwiązań konstrukcji wsporczych pod panele fotowoltaiczne. Projekt współfinansowany został przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Aktualną moc oraz produkcję energii elektrycznej można śledzić w serwisie Sunny Portal - dostęp poprzez serwis internetowy firmy Ren Ventures Sp. z o.o.
– Elektrownia zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli ok. półtora boiska piłkarskiego. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok około stu gospodarstw domowych – wyjaśnił Aleksander Maicher z GPW.
Celem uzupełnienia podajemy kilka dodatkowych faktów na temat projektu:
Energia generowana jest przekazywana do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem stacji transformatorowej.
Źródło: RenCraft Sp. z o.o.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |