Efektywność energetyczna tematem Forum Ekonomicznego w Krynicy - UNIA EUROPEJSKA - INTELIGENTNE SIECI - OZE - PAKIET ENERGETYCZNO-KLIMATYCZNY - FORUM EKONOMICZNE - EUROPEJSKI PAKIET ENERGETYCZNY 3X20 - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - INTELIGENTNE LICZNIKI - HONEYWELL - KRYNICA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Efektywność energetyczna tematem Forum Ekonomicznego w Krynicy
drukuj stronę
poleć znajomemu

Efektywność energetyczna tematem Forum Ekonomicznego w Krynicy

Efektywność energetyczna tematem Forum Ekonomicznego w Krynicy

Polskę czeka drastyczna redukcja emisji dwutlenku wegla. Cele unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego 3x20 zakładają, że już w 2020 roku zużycie energii w Unii Europejskiej ma być zmniejszone o 20%, 20% energii ma być pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, a emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona też o 20%. Do 2020 r. co najmniej 80% odbiorców w Unii powinno posiadać inteligentne liczniki. Wiosną przyszłego roku Komisja Europejska wyda raport na temat postępu w sprawie osiągania celów w zakresie efektywności energetycznej do 2020 r. - podaje serwis EurActiv.pl

Według definicji ustawowej, efektywność energetyczna to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach eksploatacji, oraz ilości zużytej energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne, instalację, niezbędnej dla uzyskania tego efektu.

– To wielkie wyzwanie i wielkie koszty. Do 2020 roku Unia wyda na ten cel setki milionów euro. W grę wchodzi bowiem także bezpieczeństwo energetyczne – podkrślał podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy Scott Petersen, dyrektor ds. rozwoju biznesu z Honeywell.

Cicha rewolucja

– Skoro energetyka jądrowa jest obecnie tematem kontrowersyjnym, dlaczego nie skupić się na efektywności energetycznej - przekonywali uczestnicy panelu „Zintegrowane rozwiązania dla zielonej energii”. Michał Lubieniecki, wiceprezes Icentis sp. z o.o., jako przykład podawawał dostępny w Polsce od kilku lat kredyt termomodernizacyjny. Daje on właścicielom niektórych budynków możliwość przeprowadzenia udoskonaleń technologicznych, które znacznie ograniczają zużycie energii. Apelował, by państwo stworzyło więcej takich prostych instrumentów finansowych.

– Wdrażanie efektywności energetycznej jest bowiem „cichą rewolucją”, a Polska jest w tej dziedzinie krajem wiodącym na skalę europejską. Już za dwa-trzy lata będziemy wdrażać najnowsze  rozwiązania amerykańskie – mówił Przemysław Stangierski z A.T. Kearney. Jak podkreślał John Carter, wiceprezes Honeywell, ważne by społeczeństwa były o tych zmianach informowane, by mogły się do nich przygotować. Dotyczą bowiem nas wszystkich.

Inteligentne sieci domowe

Uczestnicy panelu podkreślali też konieczność jasnych i trwałych regulacji prawnych – tak dla dużych inwestorów, jak i przysłowiowego Kowalskiego:

– Każdy z nas jest potencjalnym wytwórcą energii jutra. Niektórzy mogą się zdecydować na budowę budynków pasywnych, zamontowanie inteligentnych sieci domowych, inni na umieszczenie na dachu swoich istniejących budynków paneli fotowoltaicznych, jeszcze inni – na postawienie na polu wiatraka – mówił Arek Krasnodębski z Salans. 

Możliwości, jakie oferują współczesne odnawialne źródła energii (OZE) jest coraz więcej. Coraz większa staje się też ich efektywność. Wciąż pozostaje jednak pytanie, jak sfinansować te zmiany.

Źródło: euractiv.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl