Nowy projekt ustawy o OZE z korzyścią dla pomp ciepła - OZE - POMPY CIEPŁA - RENEXPO - KOTŁY - PORTPC - USTAWA O OZE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowy projekt ustawy o OZE z korzyścią dla pomp ciepła
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowy projekt ustawy o OZE z korzyścią dla pomp ciepła

Nowy projekt ustawy o OZE z korzyścią dla pomp ciepła
fot. PORTPC

Stanowisko PORT PC w sprawie opublikowanego przez Ministerstwo Gospodarki poprawionego projektu Ustawy o OZE. 

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła z satysfakcją przyjęła fakt opublikowania przez Ministerstwo Gospodarki w dniu 29.07.2012 r. poprawionego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Środowiska związane z odnawialnymi źródłami energii oczekują od wielu miesięcy na pełne wdrożenie zapisów dyrektywy OZE (WE/28/2009).

Ze względu na uznanie pomp ciepła za urządzenia korzystające z OZE, projekt ustawy jest szczególnie ważny dla branży pomp ciepła. Mimo wielu korzystnych zmian w stosunku do pierwotnego projektu ustawy, w dalszym ciągu w projekcie ustawy brakuje skutecznych narzędzi do promocji efektywnych technologii OZE, a w szczególności ustanowienia wymogów minimalnej efektywności technologii OZE. Jest to znaczącym uchybieniem w stosunku do zapisów europejskiej Dyrektywy o promocji OZE.

Zdaniem PORT PC istotnym zastrzeżeniem jest niedostateczne położenie nacisku w projekcie ustawy na efektywność energetyczną, jako niezbędnego warunku uzyskania dofinansowania instalacji zawierających odnawialne źródła energii. Rozwiązaniem tej kwestii powinno być skorzystanie z istniejących dobrych praktyk występujących w krajach europejskich i pełne wdrożenie zapisów Dyrektywy OZE, które regulują wspieranie produktów o odpowiednio wysokiej efektywności. Dotyczy to nie tylko pomp ciepła, ale również termicznych kolektorów słonecznych, fotowoltaiki czy kotłów grzewczych spalających biomasę.

W przypadku pomp ciepła chodzi o wspieranie nabywania produktów, które spełniają minimalne wymogi technologiczne wprowadzone przez Komisję Europejską w zakresie minimalnych współczynników efektywności pomp ciepła (współczynniki COP). Brak takich zapisów będzie prowadzić do promowania przeciętnych technologii, a w konsekwencji marnotrawstwa środków publicznych, rozczarowania użytkowników nieefektywnych urządzeń, a w rezultacie – rozpowszechniania negatywnych opinii o odnawialnych źródłach energii.

PORT PC ma nadzieję, że w ramach dalszych prac nad ustawą OZE w komisjach parlamentarnych nastąpi wdrożenie zapisów Dyrektywy OZE, mówiących o minimalnych wymogach efektywności technologii korzystających z OZE.

Temu ważnemu tematowi poświecony będzie również I-szy Kongres PORTPC, który odbędzie się w dniu 18 października 2012 w Warszawie, w ramach jesiennych targów Renexpo. Kolejnymi kluczowymi zagadnieniami będzie sytuacja i potencjał wzrostu rynku pomp ciepła w Polsce w świetle projektu ustawy OZE, zastosowanie pomp ciepła w budynkach niskoenergetycznych i okołozeroenergetycznych, wdrożenie w Polsce europejskiego systemu szkoleń Eucert dla instalatorów pomp ciepła, opublikowanie wytycznych w zakresie wykonywania dolnych źródeł ciepła oraz kampania informacyjna o technologii pomp ciepła.

Źródło: PORTPC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl