Tognum buduje nową fabrykę w Polsce - FABRYKA - UKŁADY NAPĘDOWE - SILNIKI - AUTOMATYZACJA - NAPĘDY - TOGNUM - STARGARD SZCZECIŃSKI - MTU POLSKA - ZAKŁAD PRODUKCYJNY - KOMPONENTY SILNIKÓW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Tognum buduje nową fabrykę w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tognum buduje nową fabrykę w Polsce

Tognum buduje nową fabrykę w Polsce
fot. Tognum AG

Zakład produkcji zatrudniający 200 osób oraz centrum badawczo-rozwojowe dla silników MTU w Stargardzie Szczecińskim

Grupa Tognum, producent systemów napędowych i instalacji energetycznych kosztem ponad 90 mln euro buduje w Stargardzie Szczecińskim nową fabrykę, która umożliwi koncernowi zwiększenie mocy produkcyjnych i potencjału prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Europie. W drugiej połowie 2013 roku zakład rozpocznie produkcję pierwszych komponentów do silników marki Tognum MTU.

Oprócz produkcji w Polsce powstanie również dział badawczo-rozwojowy zajmujący się mechanicznymi i elektronicznymi komponentami silników. Środki o podobnej wysokości Grupa Tognum zainwestuje w centrali MTU w Friedrichshafen.

 - Także w przyszłości będziemy się rozwijać szybciej niż rynek. Przyczynią się do tego w szczególny sposób nasze nowe systemy napędowe, które charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, niskimi emisjami a także długą żywotnością i najwyższymi osiągami – powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie dr Ulrich Dohle, członek zarządu Tognum do spraw Technology & Operations i zarazem zastępca prezesa zarządu.

 - Dzięki zwiększeniu naszego potencjału produkcyjnego w Polsce tworzymy istotne warunki dla oczekiwanego rozwoju, bowiem nasze istniejące zakłady w Niemczech, USA i Chinach takich wystarczających warunków nie stwarzają. Zarazem nasza nowa fabryka w Polsce jest elementem naszej międzynarodowej ekspansji  podkreślił dr Ulrich Dohle.

Z przyszłego zakładu, który powstanie w Stargardzie Szczecińskim, pochodzić będą przede wszystkim skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów i elementy wielkogabarytowe dla serii 2000 i 4000 marki  MTU. Ze Stargardu będą one od drugiej połowy 2013 roku dostarczane na linie montażowe do centrali  w Friedrichshafen (Niemcy) oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou (Chiny), gdzie produkowane są silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum. Ponadto Tognum włączy Polskę do swojej aktywności w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Inżynierowie i konstruktorzy będą projektować i testować komponenty silników, które będą również produkowane w nowym zakładzie, a także podzespoły elektroniczne dla elementów sterowania i automatyzacji. Pierwsi pracownicy zatrudniani będą już w podczas budowy zakładu. W roku 2015, gdy – jak się zakłada  osiągnie ona swoją pełną moc produkcyjną, grupa Tognum będzie wówczas zatrudniała ponad 200 pracowników.

Warunkiem realizacji tego planu jest uzyskanie wszystkich urzędowych pozwoleń w koniecznych terminach. Utworzona w międzyczasie spółka córka grupy Tognum MTU Polska nabyła już w Stargardzie Szczecińskim nieruchomość o wielkości 20 ha z przeznaczeniem na budowę fabryki. Dwa spośród najistotniejszych atutów przemawiających za Stargardem jako nową lokalizacją dla zakładu to duży potencjał fachowych pracowników oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości dwa porty morskie.

 - Przyszły zakład stanowić będzie istotny element naszej globalnej sieci produkcyjnej, która dzięki niemu stanie się jeszcze bardziej ścisła i zarazem bardziej elastyczna  stwierdził dr Dohle. Znaczącą rolę w tejże sieci ma największy zakład Grupy Tognum w Friedrichshafen, którego teren oferuje jednak ograniczone możliwości rozbudowy.

 - Friedrichshafen pozostanie naszym wiodącym zakładem jeśli chodzi o badania, rozwój i produkcję. Częściowe przeniesienie produkcji do Stargardu Szczecińskiego spowoduje wygospodarowanie miejsca nad jeziorem Bodeńskim. Na tym terenie będzie można rozbudować te linie produkcyjne i montażowe, które tam pozostaną – podkreślił członek zarządu Tognum dr Ulrich Dohle.

Wizualizacja zakładu Tognum w Stargardzie Szczecińskim

Źródło: Tognum AG

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl