Tognum buduje nową fabrykę w Polsce - FABRYKA - UKŁADY NAPĘDOWE - SILNIKI - AUTOMATYZACJA - NAPĘDY - TOGNUM - STARGARD SZCZECIŃSKI - MTU POLSKA - ZAKŁAD PRODUKCYJNY - KOMPONENTY SILNIKÓW
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Tognum buduje nową fabrykę w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tognum buduje nową fabrykę w Polsce

Tognum buduje nową fabrykę w Polsce
fot. Tognum AG

Zakład produkcji zatrudniający 200 osób oraz centrum badawczo-rozwojowe dla silników MTU w Stargardzie Szczecińskim

Grupa Tognum, producent systemów napędowych i instalacji energetycznych kosztem ponad 90 mln euro buduje w Stargardzie Szczecińskim nową fabrykę, która umożliwi koncernowi zwiększenie mocy produkcyjnych i potencjału prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Europie. W drugiej połowie 2013 roku zakład rozpocznie produkcję pierwszych komponentów do silników marki Tognum MTU.

Oprócz produkcji w Polsce powstanie również dział badawczo-rozwojowy zajmujący się mechanicznymi i elektronicznymi komponentami silników. Środki o podobnej wysokości Grupa Tognum zainwestuje w centrali MTU w Friedrichshafen.

 - Także w przyszłości będziemy się rozwijać szybciej niż rynek. Przyczynią się do tego w szczególny sposób nasze nowe systemy napędowe, które charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, niskimi emisjami a także długą żywotnością i najwyższymi osiągami – powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie dr Ulrich Dohle, członek zarządu Tognum do spraw Technology & Operations i zarazem zastępca prezesa zarządu.

 - Dzięki zwiększeniu naszego potencjału produkcyjnego w Polsce tworzymy istotne warunki dla oczekiwanego rozwoju, bowiem nasze istniejące zakłady w Niemczech, USA i Chinach takich wystarczających warunków nie stwarzają. Zarazem nasza nowa fabryka w Polsce jest elementem naszej międzynarodowej ekspansji  podkreślił dr Ulrich Dohle.

Z przyszłego zakładu, który powstanie w Stargardzie Szczecińskim, pochodzić będą przede wszystkim skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów i elementy wielkogabarytowe dla serii 2000 i 4000 marki  MTU. Ze Stargardu będą one od drugiej połowy 2013 roku dostarczane na linie montażowe do centrali  w Friedrichshafen (Niemcy) oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou (Chiny), gdzie produkowane są silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum. Ponadto Tognum włączy Polskę do swojej aktywności w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Inżynierowie i konstruktorzy będą projektować i testować komponenty silników, które będą również produkowane w nowym zakładzie, a także podzespoły elektroniczne dla elementów sterowania i automatyzacji. Pierwsi pracownicy zatrudniani będą już w podczas budowy zakładu. W roku 2015, gdy – jak się zakłada  osiągnie ona swoją pełną moc produkcyjną, grupa Tognum będzie wówczas zatrudniała ponad 200 pracowników.

Warunkiem realizacji tego planu jest uzyskanie wszystkich urzędowych pozwoleń w koniecznych terminach. Utworzona w międzyczasie spółka córka grupy Tognum MTU Polska nabyła już w Stargardzie Szczecińskim nieruchomość o wielkości 20 ha z przeznaczeniem na budowę fabryki. Dwa spośród najistotniejszych atutów przemawiających za Stargardem jako nową lokalizacją dla zakładu to duży potencjał fachowych pracowników oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości dwa porty morskie.

 - Przyszły zakład stanowić będzie istotny element naszej globalnej sieci produkcyjnej, która dzięki niemu stanie się jeszcze bardziej ścisła i zarazem bardziej elastyczna  stwierdził dr Dohle. Znaczącą rolę w tejże sieci ma największy zakład Grupy Tognum w Friedrichshafen, którego teren oferuje jednak ograniczone możliwości rozbudowy.

 - Friedrichshafen pozostanie naszym wiodącym zakładem jeśli chodzi o badania, rozwój i produkcję. Częściowe przeniesienie produkcji do Stargardu Szczecińskiego spowoduje wygospodarowanie miejsca nad jeziorem Bodeńskim. Na tym terenie będzie można rozbudować te linie produkcyjne i montażowe, które tam pozostaną – podkreślił członek zarządu Tognum dr Ulrich Dohle.

Wizualizacja zakładu Tognum w Stargardzie Szczecińskim

Źródło: Tognum AG

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl