Chińscy konstruktorzy rozpoczęli prace przy energetycznej linii przesyłowej o napięciu roboczym ±800 kV, której długość przewidziana jest na 2210 km. Nowe chińskie linie przesyłowe będą najdłuższymi na świecie liniami transmisyjnymi prądu stałego o ultra wysokim napięciu (UHVDC). Inwestycja ma być ukończona w 2014 r. i pochłonie 23,39 mln juanów (3,7 mld dolarów).
Inżynierowie pracujący dla chińskiej państwowej korporacji State Grid Corporation of China (SGCC) prace konstrukcyjne rozpoczęli 13 maja. Najdłuższa na świecie kablowo-naziemna linia przesyłowa połączy zachodnie regiony prowincji Xinjiang, prefekturę Hami na wschodzie, regiony Gansu, Shaanxi, Ningxia i Shanxi. Koniec przewidziano w jednym z największych miast Chin – Zhengzhou, stolicy prowincji Henan.
Roczny transfer energii elektrycznej przez linię przesyłową ma wynieść 237 mld kWh, a pojemność 8 mln kW, co byłoby najwyższą wartością w budowanych obecnie na świecie liniach przesyłowych.
Powodem inwestycji jest nierównomierne rozmieszczenie zasobów energetycznych i obiektów energetyki w Chinach. Rezerwy węgla w pokładach w prowincji Xinjiang oceniane są na 2 bln ton. Region ten znany jest w całych Chinach ze stałych i dość silnych wiatrów, jest miejscem rozlokowania największej liczby energetycznych farm wiatrowych. Konsumenci energii wytwarzanej na zachodzie kraju, to przemysł i firmy znajdujące się w Chinach wschodnich i środkowych. Stąd konieczność budowania wielkich linii przesyłowych.
- Budowa nowej linii przesyłowej oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 317 tys. ton i tlenku azotu o 267 tys. ton. Zanieczyszczenia w tej wielkości generowałby transport surowca do elektrowni na wschodzie i w centralnej części kraju oraz użycie starych, krótkodystansowych niskonapięciowych linii przesyłowych – powiedział Xinhua dyrektor generalny SGCC, Liu Zhenya.
SGCC rozpoczęła także 13 maja prace przy drugiej linii przesyłowej o niewiele niższym napięciu roboczym, bo 750 kV. Linia ta połączy systemy energetyczne prowincji Xinjang, Gansu i Qinghai z resztą systemów energetycznych Chin. Jej długość wyniesie 2180 km. W prowincjach Gansu i Qinghai znajdują się wielkie energetyczne systemy słoneczne i wiatrowe. Linia przesyłowa ma być gotowa w latach 2014-2015 i będzie kosztować 9,56 mld juanów.
W Chinach powstaje także linia przesyłowa prądu stałego Xiangjiaba – Shanghai o długości 2071 km i napięciu 800 kV, ale nie osiągnęła jeszcze napięcia roboczego i planowanych rozmiarów. Jeśli jednak i ta linia zostanie ukończona, wówczas w 2015 roku z 6 największych na świecie wysokonapięciowych energetycznych linii przesyłowych, 5 znajdować się będzie w Chinach.
China Daily, www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |