Firma AZO Digital z Gdyni wygrała przetarg na montaż sterowników oświetlenia na autostradzie M8, łączącej Edynburg z Glasgow, najbardziej ruchliwej drodze w Szkocji - poinformowała Gazeta Wyborcza.
AZO Digital to firma z Trójmiasta produkująca sterowniki do lamp, umożliwiające nowoczesne zarządzanie starą infrastrukturą oświetleniową. Mające kilkadziesiąt lat lampy uliczne będą mieć elektronicznie regulowane natężenie światła, co ma przynieść duże oszczędności - nawet żarówki starszego typu zużywają o nawet 50% energii mniej.
Autostrada M8 jest strategiczną drogą w Szkocji i jedną z najruchliwszych w całej Wielkiej Brytanii. Odcinek, na którym Polacy będą wymieniać sterowniki ma 60 mil długości.
- Na M8 oświetlone są wszystkie węzły drogowe, zjazdy na stacje benzynowe, miejsca postoju podróżnych, w sumie to znaczna część całej trasy. Angielskie i szkockie gminy są bardzo otwarte na tego typu innowacje, tam oszczędność energii, zmniejszanie emisji CO2 nie są pustymi frazesami, a nasza firma jest przykładem jak poważnie traktuje się tam małe firmy z dobrymi pomysłami. Dwa lata temu zgłosiliśmy się do ratusza we wschodnim Londynie. Przedstawiliśmy nasz projekt, pokazaliśmy potencjalne oszczędności i bardzo szybko zdecydowano się na testy. Gdy nasze założenie potwierdziły się w rzeczywistości, natychmiast rozszerzono zakres współpracy - mówi Jake Jephcott, odpowiadający za międzynarodowy rozwój firmy.
Azo Digital opatentowało elektroniczny zapalnik lamp, którego zastosowanie daje nawet 20% oszczędności energii. Kolejne 20-30% oszczędności można uzyskać dzięki świadomemu zarządzaniu oświetleniem. Zastosowanie podzespołów elektronicznych pozwala na sterowanie lampami. Urządzenie samodzielnie może ustalać jasność lamp - w księżycowe noce pobór prądu może być mniejszy, o określonej porze lampy mogą zmienić jasność emitowanego światła.
Michał Balcerzak z AZO Digital jest przekonany, że ich rozwiązanie może śmiało konkurować z oświetleniem ulicznym LED. Jego zaletą jest uniwersalność, bo sterownik można stosować we wszystkich typach tradycyjnych lamp.
- Oświetlenie LED, ale brak mu jednolitego standardu - mówi Balcerzak. Kupując dany typ lampy, inwestor nie może wymieniać jej części dowolnie, ale jest skazany na jednego dostawcę. Do tego są to urządzenia drogie. Sterownik z Trójmiasta może być stosowany w różnych lampach, nie trzeba wymieniać całej infrastruktury oświetleniowej.
Źródło: Gazeta Wyborcza
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |