ENERGA Operator ogłosiła przetarg na 520 tys. inteligentnych liczników. Warunkiem realizacji zakupu, obok spełnienia wysokich wymagań technicznych, jest uzyskanie korzystnych cen za urządzenia. Oferenci mają czas do 7 maja br.
Opublikowane wymagania techniczne są zgodne z wypracowaną w ramach PTPiREE rekomendacją standardu wymagań wobec infrastruktury AMI. Wprowadzenie standardowych wymagań w skali kraju powinno pozwolić na uzyskanie niższych cen na infrastrukturę pomiarową.
Spółka wdraża program inteligentnego opomiarowania klientów indywidualnych, który zamierza zakończyć w 2017 r. Celem jest m.in. obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną zwłaszcza w godzinach szczytu, redukcja strat bilansowych, wprowadzenie zautomatyzowanego odczytu zużycia energii w miejsce prognoz i optymalizacja pracy systemu dystrybucyjnego.
- Kolejne postępowania przetargowe i duża liczba zamawianych urządzeń, pozwolą naszym zdaniem na obniżenie ich ceny, co jest istotnym warunkiem realizacji programu – mówi prezes spółki Rafał Czyżewski.
Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opracowali wstępne wymagania wobec infrastruktury w Polsce, uważając, że powszechne, standardowe rozwiązania pozwolą uzyskać lepsze niż dotychczas ceny.
Liczniki zdalnego odczytu są już zainstalowane u wszystkich klientów tzw. wielkiego odbioru spółki – w ponad 23 tys. firm działających na terenie obsługiwanym przez Energę Operator.
Energa Operator prowadzi już instalację 100 tys. liczników zdalnego opomiarowania u odbiorców indywidualnych. Pierwszych efektów spółka spodziewa się po uruchomieniu komunikacji liczników ze stacjami średniego napięcia, na obszarze których instalowany jest system, tj. w II kwartale 2012.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |