Dobrowolna inicjatywa sprzedawców i operatorów systemów dystrybucyjnych umożliwi dalszy wzrost efektywności procesu zmiany sprzedawcy. Uzgodnienie wzorca GUD – Kompleksowy otworzy możliwość zawierania przez odbiorców energii elektrycznej umowy kompleksowej z dowolnym sprzedawcą energii, a nie tylko ze sprzedawcą z urzędu (tzw. zasiedziałym). Do tej pory odbiorcy planujący zmianę sprzedawcy energii wskazywali, że konieczność płacenia dwóch rachunków - osobno przedsiębiorstwu sprzedającemu energię i osobno firmie świadczącej usługę dystrybucji - jest jednym z czynników zniechęcających do przejścia do nowego sprzedawcy.
Szef URE podkreśla, że zakończenie prac nad wzorcem umowy generalnej nie zamyka potrzeby dalszych działań nad upowszechnieniem umowy kompleksowej wśród odbiorców w gospodarstwach domowych, ale stanowi istotny przełom i pożądane uzupełnienie toczących się obecnie prac legislacyjnych nad wdrożeniem pakietu tzw. trzecich dyrektyw rynkowych. Jest to także dobry punkt wyjścia do dopracowania bardziej efektywnych rozwiązań zabezpieczających tzw. sprzedaż awaryjną.
Prowadzone z inicjatywy i przy aktywnym współudziale Regulatora prace nad nowym wzorcem Generalnej Umowy Dystrybucji, która umożliwia sprzedawcom energii elektrycznej świadczenie usługi kompleksowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych zostały zakończone.
- Z satysfakcją przyjmuję informację o zakończeniu prac nad nowym wzorcem Generalnej Umowy Dystrybucji (tzw. GUD-Kompleksowy), który otwiera drogę do upowszechnienia umów kompleksowych w relacjach pomiędzy sprzedawcami energii a odbiorcami w gospodarstwach domowych – podkreśla Marek Woszczyk, prezes URE.
Wspólne prace Towarzystwa Obrotu Energią oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej rozpoczęły się w 2011 roku. Zakończenie prac oznacza realizację jednego z warunków niezbędnych dla pełnego uwolnienia rynku wskazanych przez Prezesa URE w dokumencie „Mapa drogowa uwolnienia cen dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej – W drodze ku prawom odbiorców i efektywnej konkurencji w sektorze energetycznym”, który to dokument został opublikowany jeszcze w 2008 r.
Źródło: URE
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |