Na całym świecie dużo pracy wkłada się w modernizację infrastruktury elektrycznej, zwłaszcza od kiedy rośnie udział odnawialnych źródeł energii, ale zasadniczo interakcje większości odbiorców końcowych z energią elektryczną nie uległy zmianie od kilkudziesięciu lat.
Sytuację może zmienić przedstawiony ostatnio przez Sony prototyp inteligentnego gniazda elektrycznego, które monitoruje zużycie energii przy pomocy innych urządzeń, może ograniczać zużycie energii w danym czasie, przez danego użytkownika lub urządzenie, a nawet "odmówić" dostarczania energii elektrycznej do wtyczek, które nie przeszły wcześniej "autoryzacji".
Ideą było stworzenie bardziej inteligentnej sieci zasilającej, która umożliwiłaby wymianę danych z dostawcą i zaawansowane zarządzanie energią elektryczną w celu zminimalizowania strat energii.
Autoryzacja urządzeń jak i użytkowników oparta jest o technologię FeliCa, powszechnie wykorzystywaną w Japonii w systemach zbliżeniowych wykorzystujących karty elektroniczne, np. w kartach kredytowych, telefonach komórkowych, a nawet w pociągach. Wykorzystuje tagi RFID do komunikacji pomiędzy wtykiem i gniazdem. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli wysyłać informacje o uwierzytelnieniu po liniach energetycznych, tak aby każde gniazdko nie potrzebowało własnego bezprzewodowego połączenia, a pojedynczy czytnik RFID mogł obsługiwać instalację w całym domu.
Poza tym Smart Socket to nie tylko inteligentny dom. Technologia umożliwia funkcjonowanie inteligentnych instalacji elektrycznych w przestrzeni publicznej; może znaleźć zastosowanie w miejscach pracy lub instytucjach użyteczności publicznej, gdzie korzystanie z energii elektrycznej tylko przez osoby uprawnione ograniczy związane w tym koszty. "Publiczne kontakty" mogą też rozpoznawać urządzenia odbiorcy i dodawać opłatę za pobraną energię do jego osobistego rachunku.
Sony nie zdradza specyfikacji technicznej rozwiązania Smart Socket, nie podało też daty możliwej komercjalizacji technologii, więc z pewnością minie jeszcze trochę czasu zanim taki system stanie się rzeczywistością.
Źródło: Wired
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |