Eksperci: Przyszłość to budynki dodatnie energetycznie - POLSKA - MAGAZYNOWANIE ENERGII - BUDOWNICTWO - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - ELEKTROENERGETYKA - OSZCZEDNE BUDYNKI - BUDOWNICTWO SAMOWYSTARCZALNE ENERGETYCZNIE - BUDOWNICTWO PASYWNE - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - NIEMAL ZEROWE ZUŻYCIE ENERGII
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Eksperci: Przyszłość to budynki dodatnie energetycznie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Eksperci: Przyszłość to budynki dodatnie energetycznie

Eksperci: Przyszłość to budynki dodatnie energetycznie

Zeroenergetyczne budynki w Polsce powszechne już od 2020 r.

Zgodnie z dyrektywą unijną do 2020 roku każdy nowy budynek będzie musiał mieć "niemal zerowe zużycie energii". Regulacja wzbudza kontrowersje, pojawiły się wręcz opinie o nieopłacalności budownictwa samowystarczalnego energetycznie. Czy są uzasadnione?

Obecnie średnie zapotrzebowanie na ciepło budynków w Polsce to 170 kWh. W Niemczech wskaźnik ten jest aż pięciokrotnie niższe. W opublikowanym właśnie raporcie, przygotowanym na zlecenie Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (KBiN), eksperci proponują, aby budynki pasywne i zeroenergetyczne były tylko etapem na drodze do większych zmian w budownictwie.

Ewaryst Hille, współautor raportu „Analiza efektywności inwestycji w budynkach o zużyciu energii bliskim zeru, zgodnie z Dyrektywą RECAST EPBD” przekonuje, że docelowym, ekonomicznie uzasadnionym standardem nowego budownictwa w perspektywie najbliższych 20 lat powinien być tzw. budynek aktywny, czyli dodatni energetycznie. Zdaniem eksperta w początkowym okresie procesu zmian, zwłaszcza w zabudowie rozproszonej, budynek pasywny i zeroenergetyczny powinny być tylko etapami w drodze do tego celu. 

Z „Analizy efektywności…” wynika, że dla nowego budynku pasywnego i o wyższej efektywności energetycznej racjonalnym może być przyłączenie wyłącznie do sieci elektroenergetycznej. Zdaniem ekspertów bez względu na datę obligatoryjnej implementacji znowelizowanej Dyrektywy EPBD (po 2020 r.), aktualnie wznoszone budynki powinny być już zgodne ze standardem gotowości do produkcji nadwyżek energii elektrycznej

Według definicji proponowanych w raporcie Hille'a, budynek zeroenergetyczny jest samowystarczalnym energetycznie i posiada własne źródła energii pokrywające netto wszystkie potrzeby energetyczne. Jednak budynki „gotowe do aktywności energetycznej” w bardzo nieodległej perspektywie powinny być doposażanie w elementy energetycznie czynne i umożliwiające akumulację energii elektrycznej, np. w ogniwach elektrycznych zaparkowanego w garażu samochodu.

Zmianom w przepisach budowlanych towarzyszą też zmiany w prawie energetycznym. Przedstawiony w grudniu 2011 r. projekt ustawy o OZE przewiduje szereg preferencji dla mikroinstalacji. Choć zdaniem branży OZE część z nich wymaga jeszcze korekt, to jest to wyraźny krok w kierunku budynków dodatnich energetycznie.

Zdaniem Marcina Piotrowskiego, wiceprezesa KBiN, najtańszym, najbardziej konkurencyjnym i najbezpieczniejszym źródłem energii jest energia zaoszczędzona. Tutaj polskie budynki mają jeszcze ogromny potencjał do wykorzystania.

Źródło: CIRE
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
edi
jak się budować to tylko przed 2020
No avatar
Gość
niech sobie regluja własne domy od cudzej własnosc WARA
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl