Czy inwestycja w falownik się opłaca? Sprawdź darmowy kalkulator - AUTOMATYKA - STEROWANIE - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - KALKULATOR - FALOWNIKI - OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII - WENTYLATORY - EXCEL - NAPĘDY - POMPY - GAMBICA - AFFINITY LAWS - VSD - PRAWO ZALEŻNOŚCI WENTYLATORA - STEROWANIE FALOWNIKIEM - TRANSPORT PNEUMATYCZNY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czy inwestycja w falownik się opłaca? Sprawdź darmowy kalkulator
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czy inwestycja w falownik się opłaca? Sprawdź darmowy kalkulator

Czy inwestycja w falownik się opłaca? Sprawdź darmowy kalkulator
fot. Danfoss

Ile można zaoszczędzić po instalacji falownika?

Kalkulator oszczędności energii jest pierwszym narzędziem, które pomoże nam oszacować czy instalacja falownika do naszej aplikacji przyniesie nam spodziewaną oszczędność energii, oraz oszacuje nam okres czasu potrzebny do zwrotu poniesionych kosztów.

Gambica, brytyjska organizacja stowarzyszająca producentów sterowania, automatyki oraz oprzyrządowania dla przemysłu udostępniła darmowy kalkulator do obliczania oszczędności energii elektrycznej wynikających z instalacji falowników i ich sterowania do napędów wentylatorów i pomp. 

Ten darmowy kalkulator pozwala potencjalnym nabywcom dokonania świadomego wyboru przed podjęciem decyzji o zakupie falownika. Jest on w postaci prostego pliku zrobionego w programie Microsoft Excel. 

Przeprowadzając prostą kalkulację dowiemy się czy oszczędności osiągnięte przez instalację systemu energooszczędnego opartego na „Prawie Zależności Wentylatorów i Pomp” (Affinity Laws) gwarantują nam zwrot poniesionych kosztów na modernizację naszej aplikacji z oszczędności na rachunku za energię elektryczną i w jakim okresie czasu. 

Silniki elektryczne zużywają znaczne ilości energii elektrycznej, szacuje się że ok. dwie trzecie całkowitego zużycia energii w przemyśle. Zwykły silnik, którego koszt nie przekracza nawet tysiąca złotych, w ciągu swego życia zużywa dziesiątki a często setki tysięcy złotych energii elektrycznej. Zastosowanie VSD i sterowania regulującego prędkość obrotową silników może dokonać drastycznych oszczędności głównie przy napędach wentylatorów i pomp. 

Szczególne duże oszczędności są osiągane przez wykorzystanie falowników do regulacji prędkości obrotowej silników w połączeniu ze specjalistycznym sterowaniem np. przy centralnych systemach filtrowentylacji przemysłowej (odciągi z transportem pneumatycznym trocin, pyłów, ścinek itp.) 

Efektywność energetyczna jest obecnie priorytetem rządowych i unijnych programów a falowniki coraz częściej są uznawane za jedne z najważniejszych urządzeń pomagających w obniżeniu konsumpcji energii elektrycznej w przemyśle.

Polski kalkulator oszczędności Gambica

Kalkulator oszczędności dostępny jest za darmo na stronie internetowej Gambica: http://www.gambica.org.uk/vsdcalculator

Dużo dokładniejszy, ale też bardziej skomplikowany kalkulator udostępnia Danfoss: http://www.danfoss.com/BusinessAreas/DrivesSolutions/Software+Energy+Box+Software/

Przykładowa symulacja energooszczędnego systemu sterowania wentylatorem z wykorzystaniem falownika:

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl