Roboty mobilne inspirowane skaczącymi jaszczurkami - BERKELEY - UNIVERSITY OF CALIFORNIA - ROBOTY - ROBOTYKA MOBILNA - JASZCZURKA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Roboty mobilne inspirowane skaczącymi jaszczurkami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Roboty mobilne inspirowane skaczącymi jaszczurkami

Roboty mobilne inspirowane skaczącymi jaszczurkami
fot. Robert Full lab/UC Berkeley

Roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków – informuje serwis EurekAlert.  

Roboty, które mogłyby wykonywać skoki, muszą być tak skonstruowane, żeby potrafiły lecąc w powietrzu zachowywać równowagę. Po raz kolejny naśladownictwo natury okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Biolodzy i inżynierowie z University of California (UC) w Berkeley uważają, że dobrym rozwiązaniem dla takich robotów jest ogon, podobny jak u jaszczurek czy dinozaurów.

Jaszczurki potrafią kontrolować pozycję podczas skoku dzięki temu, że unoszą ogon do góry. Zapobiega to przekręcaniu się ciała w powietrzu, kiedy jaszczurka skacze z drzewa na drzewo.

Naukowcy wyposażyli w ogon skonstruowanego przez siebie robota. Okazało się jednak, że samo podniesienie ogona do góry jeszcze nie daje efektów. Kluczowe było opracowanie algorytmu nachylenie ogona do pozycji reszty ciała. Stało się to możliwe po długich obserwacjach jaszczurek w laboratorium.

"Po raz pierwszy wykazaliśmy, że jaszczurki ruszają swoim ogonem w górę lub w dół, żeby przeciwdziałać rotacji ich ciała, dzięki czemu utrzymują jego stabilność – opisuje kierownik zespołu, Robert J. Full z UC w Berkeley. - Inspiracja zaczerpnięta od jaszczurek może doprowadzić do stworzenia dużo bardziej zwinnych robotów poszukiwawczych i ratunkowych lub przeznaczonych do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych i radioaktywnych".

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl