Prof. Strupczewski polemizuje z byłym ministerem środowiska. Udowadnia, że wiatraki potrzebują ok. dziesięciokrotniej więcej betonu i stali niż elektrownie jądrowe.
Rzecznik Energetyki Jądrowej NCBJ w Świerku prof. Andrzej Strupczewski przedstawił sześciostronicowe opracowanie, w którym polemizuje z byłym ministerem środowiska prof. Maciejem Nowickim. W obszernej, eksperckiej odpowiedzi na wywiad z prof. Nowickim, który ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika Sprawy Nauki, prof. Strupczewski wylicza i obala błędne tezy ministra przekonujacego, iż energia wiatrowa może być tańsza i mniej materiałochłonna od energii jądrowej. Udokumentowane wyliczenia eksperta NCBJ wskazują, że do pozyskania jednostki energii z wiatru potrzeba m.in. ok. dziesięciokrotniej więcej betonu i stali niż do pozyskania tej samej ilości energii w elektrowniach jądrowych. Podobną analizę prof. Strupczewski przedstawia na temat rzekomych niskich i malejących kosztów energii z farm wiatrowych. Realne liczby wskazują, że energia ta jest dziś nawet pięciokrotnie droższa od energii jądrowej.
Ekspert polemizuje też z poczuciem estetyki ekologa, który napisał, że „do zniszczenia krajobrazu przez wiatraki można się przyzwyczaić …”. Prof. Strupczewski dedykuje adwersarzowi zdjęcia rzeczywistych farm wiatrowych, które w rzeczywistości "nie są żadnymi farmami, lecz są przerażająco brzydkimi instalacjami przemysłowymi".
Pełny tekst polemiki prof. Strupczewskiego
Komentowany wywiad można przeczytać m.in. w elektronicznej wersji miesięcznika Sprawy Nauki.
Źródło: IPJ
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |