Most energetyczny Polska-Litwa w budowie - ENERGETYKA - POLSKA - POIŚ - ELEKTROENERGETYKA - PRZESYŁ ENERGII - LITWA - LINIA PRZESYŁOWA - BEMIP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Most energetyczny Polska-Litwa w budowie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Most energetyczny Polska-Litwa w budowie

Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa wpisuje się w koncepcję europejskiej solidarności energetycznej – podkreślił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas podpisania umów o dofinansowanie dwóch projektów w ramach tworzenia mostu energetycznego Polska-Litwa. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2011 r.

Wiceminister Kasprzak podkreślił, że projekt realizuje unijną politykę budowy transeuropejskich sieci energetycznych. – Jej głównym celem jest poprawa funkcjonowania sieci poprzez zwiększenie zdolności przesyłowych połączeń, co zagwarantuje większe bezpieczeństwo energetycznego na rynku wewnętrznym UE – zaznaczył.

W opinii wiceministra Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa, jako jeden z elementów Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP) przyczyni się do pełnej integracji trzech krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) z europejskimi rynkami energii elektrycznej. - Polska należy do ośmiu krajów członkowskich z rejonu Morza Bałtyckiego, które podpisały Porozumienie o współpracy w ramach BEMIP – przypomniał. Dalsza rozbudowa połączeń między krajami bałtyckimi wzmocni również wspólnotę – dodał.

Most energetyczny Polska – Litwa jest realizowany jako projekt indywidualny w ramach działania 10.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Zarezerwowano dla niego 22 proc. alokacji przeznaczonych na działanie 10.1 POIiŚ, co stanowi kwotę 683,38 mln zł. Wstępny koszt projektu to ok. 2 868,55 mln zł. Ukończenie budowy połączenia energetycznego planowane jest na 2015 r.

Realizacja projektu jest również wpisana w Politykę Energetyczną Polski do 2030 roku z 10 listopada 2009 r.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl