Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa wpisuje się w koncepcję europejskiej solidarności energetycznej – podkreślił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas podpisania umów o dofinansowanie dwóch projektów w ramach tworzenia mostu energetycznego Polska-Litwa. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2011 r.
Wiceminister Kasprzak podkreślił, że projekt realizuje unijną politykę budowy transeuropejskich sieci energetycznych. – Jej głównym celem jest poprawa funkcjonowania sieci poprzez zwiększenie zdolności przesyłowych połączeń, co zagwarantuje większe bezpieczeństwo energetycznego na rynku wewnętrznym UE – zaznaczył.
W opinii wiceministra Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa, jako jeden z elementów Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP) przyczyni się do pełnej integracji trzech krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) z europejskimi rynkami energii elektrycznej. - Polska należy do ośmiu krajów członkowskich z rejonu Morza Bałtyckiego, które podpisały Porozumienie o współpracy w ramach BEMIP – przypomniał. Dalsza rozbudowa połączeń między krajami bałtyckimi wzmocni również wspólnotę – dodał.
Most energetyczny Polska – Litwa jest realizowany jako projekt indywidualny w ramach działania 10.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Zarezerwowano dla niego 22 proc. alokacji przeznaczonych na działanie 10.1 POIiŚ, co stanowi kwotę 683,38 mln zł. Wstępny koszt projektu to ok. 2 868,55 mln zł. Ukończenie budowy połączenia energetycznego planowane jest na 2015 r.
Realizacja projektu jest również wpisana w Politykę Energetyczną Polski do 2030 roku z 10 listopada 2009 r.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |