Ekspozycja na światło energooszczędnych świetlówek może uszkodzić wzrok - OŚWIETLENIE - ŚWIATŁO - TEMPERATURA BARWOWA - DŁUGOŚĆ FALI ŚWIATŁA - ŚWIETLÓWKI - ŚWIETLÓWKA FLUORESCENCYJNA - ZDROWIE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ekspozycja na światło energooszczędnych świetlówek może uszkodzić wzrok
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ekspozycja na światło energooszczędnych świetlówek może uszkodzić wzrok

Ekspozycja na światło energooszczędnych świetlówek może uszkodzić wzrok
fot. Ecstatic Mark/CC/Flickr

Naukowcy z Australian National University, na podstawie prowadzonych przez siebie badań ostrzegają, że skutkiem ubocznym globalnego trendu przechodzenia z oświetlenia żarowego na świetlówki mogą być choroby oczu jego użytkowników.

Badania opublikowane w American Journal of Public Health wykazały, że stały kontakt z lampami fluorescencyjnymi może spowodować 12-procentowy wzrost występowania chorób oczu, takich jak zaćma czy skrzydlik.

Główna autorka badań, dr Helen Walls komentuje, że dążenie do zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej pociągneło za sobą przejście na bardziej energooszczędne rozwiązania oświetleniowe:

- Większość ludzi na świecie codziennie, w pracy i w domu, spędza wiele czasu w warunkach sztucznego oświetlenia, które do niedawna bazowało na żarówkach. Przejście na lampy fluorescencyjne oznacza, ze ludzie są stale wystawieni na działanie promieniowania ultrafioletowego, co jest spotęgowane postępującą urbanizacją. Praca człowieka coraz częściej wykonywana jest w oszczędnie oświetlanych wnętrzach budynków - tłumaczy badaczka.

- Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć narażania oczu na potencjalnie szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe jest światło o temperaturze barwowej od 2000K do 3500 K i długości fali większej niż 500 nm. Parametry niektórych świetlówek wykraczają poza ten bezpieczny zakres - dodaje dr Walls.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe została uznana za jeden z powodów występowania zaćmy i skrzydlika, ponieważ fotoreceptory w siatkówce są podatne na uszkodzenia pod wpływem światła, szczególnie promieniowania UV, które może prowadzić do obumierania komórek i rozwoju choroby.

Dr Walls mówi o konieczności większej kontroli narażenia na promieniowanie UV z lampy fluorescencyjnych.

- Wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki ma za zadanie doprowadzić do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, jednak takie zmiany mogą zwiększać obciążenia populacji chorobami oczu. Badania dowodzą, że używanie żarówek i innych źródeł o ciepłej barwie światła i odpowiedniej długości fali jest obciążone mniejszym ryzykiem niż w przypadku świetlówek - podsumowuje badaczka.

Źródło: ibnlive.in.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Na ocieplanie się klimatu ziemi mamy prawie taki sam wpływ jaki kiedyś miały dinozaury.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl