Grupa EDF ogłasza budowę elektrowni węglowej na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW na terenie Elektrowni Rybnik. Ta decyzja inwestycyjna jest zgodna z ambicjami Grupy, która chce wzmocnić pozycję w Europie Środkowej i posiadać do 2020 roku 200 GW mocy zainstalowanych oraz zdywersyfikowany miks energetyczny, w którym produkcja w elektrowniach cieplnych stanowić będzie 25 proc.
Ten duży projekt polega na zastąpieniu czterech najstarszych bloków elektrowni Rybnik jedną efektywniejszą jednostką. Zaletą technologii na parametry nadkrytyczne jest uzyskanie jednej z najwyższych sprawności wytwarzania: 45 proc. Specyfiką bloku rybnickiego będzie współspalanie biomasy z węglem, co pozwoli produkować do 10 proc. energii zielonej i zmniejszyć emisję CO2 o 30 proc. w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych. Technologia na parametry nadkrytyczne w elektrowni w Rybniku pozwoli zatem produkować bardziej konkurencyjną energię z lokalnego węgla i zmniejszyć emisje CO2 Grupy o milion ton rocznie dla tej samej wielkości produkcji. Dostawcą urządzeń elektrowni (kotła i maszynowni) będzie Alstom. W czasie trwającej sześć lat budowy zatrudnienie znajdzie średnio 2 000 osób.
Elektrownia węglowa na parametry nadkrytyczne w Rybniku pozwoli sprostać dynamicznie rosnącemu zapotrzebowaniu na energię w Polsce (ok. 3 proc. rocznie ) w kontekście konieczności wycofania z eksploatacji najstarszych mocy wytwórczych po 2016 r. w związku z nowymi dyrektywami środowiskowymi.
Obecna od 12 lat Polsce - kraju o silnym wzroście gospodarczym - Grupa EDF jest największym inwestorem i zagranicznym wytwórcą energii, z przychodami w Polsce przewyższającymi miliard euro i zainstalowanymi mocami elektrycznymi 3,1 GW. Źródła wytwórcze EDF dostarczają ok. 10 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju i 15 proc. ciepła sieciowego. Na swoje potrzeby w Polsce Grupa EDF kupuje 7 mln ton węgla rocznie, co plasuje ją wśród największych kontrahentów polskich kopalń. EDF jest też liderem w energetycznym wykorzystaniu biomasy w kraju.
W 2010 r. wyprodukował 1,3 TWh energii elektrycznej, spalając blisko 900 tys. ton biomasy. Projekt budowy nowej elektrowni jest ponadto istotnym wkładem do lokalnego rynku pracy.
Ta warta około 1,8 mld euro inwestycja wpisuje się w plany finansowe Grupy na lata 2011 – 1015 i spełnia nowe kryteria inwestycyjne ogłoszone 29 lipca 2011 r.
Budowa elektrowni węglowej na parametry nadkrytyczne w Rybniku pozwala Grupie EDF wzmocnić rozwój projektów budowy konwencjonalnych bloków energetycznych na arenie międzynarodowej z zastosowaniem najlepszych dostępnych technologii.
Źródło: EDF
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |