Po jedenastu latach badań firma Sharp wypracowała najwyższą na świecie wartość konwersji w ogniwach słonecznych: aż 36,9% energii padających na nie promieni słonecznych przetwarzanych jest na enegię elektryczną. Pomiar rekordowej wartości konwersji został potwierdzony przez niezależny japoński Narodowy Instytut Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii (AIST).
Nowe ogniwo składa się z trzech warstw ułożonych na krzemowym podłożu. Warstwę pierwszą, patrząc od podłoża, stanowi arsenek indowo-galowy (InGaAs). Warstwa środkowa została stworzona z indu i galu (InGa), a warstwa najwyższa to fosforek indowo-galowy (InGaP).
W 2009 roku inżynierom z Sharp udało się poprawić wydajność przetwarzania energii słonecznej do 35,8% w oparciu o technologię, która umożliwiła skuteczne wytwarzania trójwarstwowej struktury ogniwa wykorzystująć InGaAs (arsenek galu indu) jako dolną warstwę. Obecny wzrost efektywności konwersji został osiągnięty poprzez poprawę maksymalnej mocy ogniwa słonecznego poprzez zmniejszenie oporu na obszarach łączenia ogniw słonecznych w warstwy.
W pierwszej kolejności nowe wydajne ogniwa mają być wykorzystane na satelitach kosmicznych.
Struktura nowego rekordowego ogniwa Sharp:
Źródło: pv-tech.org
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |