Na dzisiejszej konferencji prasowej PGE wskazała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej: Żarnowiec, Choczewo, Gąski. Wszystkie trzy miejsca leżą na bałtyckim wybrzeżu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta do końca 2013 r.
- To są trzy lokalizacje, które PGE wybrała z 92 lokalizacji, które analizowaliśmy. Według pełnej analizy są najlepsze. Od wiosny przyszłego roku będą tam trwały pogłębione badania, które doprowadzą do ostatecznego wyboru jednej. Zakładamy, że będzie to jedna z tych trzech, innego wariantu na dziś sobie nie wyobrażamy - oświadczył prezes PGE Tomasz Zadroga.
Jak mówił dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz, kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria, stosując się do wytycznych Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej i korzystając z zagranicznych doświadczeń.
Cichosz podkreślił, że grunty we wskazanych lokalizacjach należą albo do Skarbu Państwa, ewentualnie do Lasów Państwowych, albo - jak w przypadku Żarnowca - częściowo do PGE. Wiceprezes PGE EJ Witold Drożdż podkreślał, że nie leżą one na terenach chronionych unijnym programem środowiskowym Natura 2000, do których włączono praktycznie całe polskie wybrzeże Bałtyku.
Drożdż dodał, że lokalizacje celowo są neutralne dla oferowanych Polsce technologii, aby nie faworyzować żadnej z nich. Wyjaśnił też, że w przypadku kluczowej sprawy - systemu chłodzenia - w Gąskach i Choczewie możliwy jest system otwarty, czyli pobieranie i zrzut wody bezpośrednio do morza. W przypadku Żarnowca, gdzie miejsce ewentualnej budowy leży nad jeziorem, przewidziany jest system zamknięty, wymagający mniej wody.
Firma, która zostanie wybrana w przetargu, będzie mogła rozpocząć specjalistyczne badania na terenie wszystkich potencjalnych lokalizacji już w lutym 2012 r.
Źródło: PAP
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
http://www.petycjeonline.com/protest_przeciwko_budowie_elektrowni_jdrowej_w_gskach_k_mielna
a najlepiej kopiując treść protestu i wysyłając bezpośrednio do PGE i Urzędu Gminy w Mielnie
Przyłącz się też na facebooku:
http://www.facebook.com/#!/pages/G%C4%84SKOBYL-Atomowi-w-G%C4%85skach-m%C3%B3wimy-NIE/194911010592849