W czwartek 17 listopada w Ministerstwie Gospodarki odbyła się debata publiczna pt. Energy-mix dla Polski w zakresie energii ogółem i energii elektrycznej, której celem jest wypracowanie rekomendacji dotyczących polskiego energy-mix. Kolejna debata publiczna w tej sprawie planowana jest na wrześniu 2012 roku. Natomiast w połowie roku 2013 Radzie Ministrów przedstawiony zostanie ostateczny kształt Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.
Polityka energetyczna każdego kraju powinna respektować trzy cele: konkurencyjność, bezpieczeństwo dostaw i zrównoważony rozwój - powiedział podczas dzisiejszej debaty na temat miksu energetycznego dla Polski wiceminister gospodarki Maciej Kaliski. Jednocześnie dodając, że nie powinno się realizować jednego celu kosztem innych i podkreślił, iż wymagania klimatyczne nie mogą odbijać się niekorzystnie na konkurencyjności gospodarki czy też na poziomie bezpieczeństwa dostaw energii.
Kaliski zwrócił również uwagę, że Polska stoi przed koniecznością modernizacji sektora energetycznego, szczególnie instalacji wytwórczych i przesyłowych.
- Koszty niezbędnych inwestycji są szacowane na ponad 100 mld euro. Trzeba jednak podjąć działania w tym zakresie - zaznaczył. W jego opinii to ważny krok, który wprowadzi kraj na drogę zrównoważonego rozwoju oraz pomoże wypracować nasz energy-mix.
Z kolei zastępca dyrektora Departamentu Regulacji Gospodarczych w MG Zbigniew Kamieński podkreślił konieczność wypracowania rekomendacji dotyczących polskiego energy-mix.
- Wnioski znajdą się w raporcie, który przygotuje Instytutu Badań Strukturalnych. Kolejna debata publiczna w tej sprawie odbędzie się we wrześniu 2012 roku - powiedział. Dodał, że w połowie roku 2013 Radzie Ministrów przedstawiony zostanie ostateczny kształt Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |