Otrzymywanie wodoru - z elektrolizy wody - jako źródła odnawialnej energii to przewodni problem współpracy badawczej Politechniki Świętokrzyskiej i firmy Inwex. Projekt ma być realizowany na podstawie wspólnej umowy, którą uczelnia zawarła ze spółką we wtorek w Kielcach.
Jak poinformował rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak, partnerzy umowy powołają konsorcjum, w imieniu którego Inwex ma formułować wnioski badawcze i występować o dofinansowanie ich realizacji do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaś uczelnia - jako główny udziałowiec - udostępni swoją bazę laboratoryjną oraz zaangażuje do badań także własnych specjalistów.
Według rektora, wspólny zespół roboczy opracuje wkrótce szczegółowy wniosek dotyczący badań elektrolitycznych metod przemysłowego otrzymywania wodoru jako niewyczerpywalnego źródła energii. Jeśli konsorcjum otrzyma środki na te badania, uzupełnione zostanie w wydzielonych laboratoriach politechnicznych niezbędne wyposażenie i podjęte będą prace badawcze.
Prezes Inwexu Stanisław Szczepaniak wyjaśnił, że opracowanie alternatywy dla paliw tradycyjnych - zarówno kopalnych, jak i pochodzących z odnawialnych źródeł energii - staje się koniecznością m.in. dlatego, że - zgodnie z protokołem z Kioto i ustaleniami UE o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, Polska od 2013 roku będzie płacić "drakońskie kwoty" za emisję CO2.
Z literatury naukowo-technicznej, patentowej i z badań Inwexu wynika, że najodpowiedniejsze - ekologiczne, ekonomiczne i najbardziej odnawialne - paliwo przyszłości to wodór, zwłaszcza otrzymywany w procesie elektrolitycznego rozkładu wody (H2O). W badaniach nad przemysłową technologią otrzymywania wodoru z wody chodzi o wybór metody optymalnej technicznie i kosztowo - tłumaczył Szczepaniak.
Zaznaczył, że przy konwencjonalnej elektrolizie wody do otrzymania jednego metra sześciennego wodoru trzeba zużyć 4 KWh, zaś przy spalaniu tego wodoru otrzymamy 3,6 KWh. Jednak przez odpowiedni dobór parametrów elektrolizy można otrzymać jeden metr sześcienny wodoru zużywając tylko od 0,1 do 0,4 KWh, z czego wynika oszczędność od kilkudziesięciu do kilku tysięcy procent - podkreślił.
Politechnika Świętokrzyska kształci na czterech wydziałach - w ramach 15 kierunków i 50 specjalności - ok. 10 tys. studentów. W tym roku otwarto dwa nowe kierunki: geodezję i kartografię oraz energetykę. Uczelnia posiada prawo doktoryzowania w siedmiu dyscyplinach technicznych i habilitowania w trzech dyscyplinach. Zatrudnia 424 nauczycieli akademickich.
Inwex jest firmą innowacyjno-wdrożeniową, zajmującą się produkcją i sprzedażą ekologicznych produktów dla różnych branż. Posiada ponad sto własnych rozwiązań chemicznych i kilkadziesiąt zgłoszeń patentowych. Jej produkty zostały wielokrotnie nagrodzone złotymi medalami na światowych targach wynalazków oraz uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami krajowymi.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |