Tauron i KGHM tworzą "solarną" spółkę z AGH - SOLARY - TAURON - FOTOWOLTAIKA - AGH - KGHM - PANELE SŁONECZNE - PIERWIASTKI I SUROWCE KRYTYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Tauron i KGHM tworzą "solarną" spółkę z AGH
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tauron i KGHM tworzą "solarną" spółkę z AGH

Tauron i KGHM tworzą "solarną" spółkę z AGH
fot. Jimmy_Joe/CC/Flickr

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, grupa energetyczna Tauron oraz dwie firmy górnicze: KGHM Polska Miedź i ZGH Bolesław stworzą spółkę "Pierwiastki i Surowce Krytyczne". Jej zadaniem będą badania nad technologiami wytwarzania paneli solarnych.  

O zawarciu porozumienia w sprawie powołania wspólnej spółki celowej poinformowała w piątek grupa Tauron. Nowy podmiot ma być platformą współpracy tworzących spółkę firm w pracach studialnych, badawczych i rozwojowych, dotyczących uzyskiwania i przetwórstwa pierwiastków krytycznych (występujących w śladowych ilościach w przyrodzie) oraz produkcji i sprzedaży innowacyjnych paneli solarnych.

"Korzystne wyniki badań będą stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o zaangażowaniu się grupy Tauron w wytwarzanie paneli solarnych, co pozwoliłoby na poszerzenie naszej oferty produktowej oraz wejście na nowe rynki" - poinformowała w piątek wiceprezes grupy ds. strategii i rozwoju, Joanna Schmid.

Tauron stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii - jednym z przemawiających za tym argumentów jest coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Do 2020 r. Tauron chce mieć 800 megawatów mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Oprócz m.in. farm wiatrowych, elektrowni wodnych oraz spalania biomasy, grupa rozważa również korzystanie z najnowocześniejszych technologii w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wspólna z AGH i górniczymi firmami spółka ma m.in. dostarczyć wiedzę na temat surowców niezbędnych do produkcji paneli solarnych.

Intencją wspólnego projektu jest również inwentaryzacja krajowych zasobów pierwiastków krytycznych, stanowiących kluczowy element instalacji fotowoltaicznych, opracowanie i wybór technologii ich pozyskiwania oraz stworzenie studium wykonalności wytwarzania paneli solarnych.

Przedstawiciele grupy prognozują, że przyszłe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych przy produkcji energii elektrycznej pozwoliłoby Tauronowi na ograniczenie ryzyka wynikającego z polityki energetyczno-klimatycznej UE i umożliwiłoby rozwój segmentu rozproszonych źródeł wytwórczych o mniejszej mocy, instalowanych bezpośrednio u odbiorców końcowych.

Panele fotowoltaiczne uznawane są za nowoczesny i ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Zalety fotowoltaiki to przede wszystkim całkowity brak emisji zanieczyszczeń oraz możliwość znaczącego zmniejszenia wydatków na prąd.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl