Na terenie kilku wsi w gminie Jarosław zamontowano 313 lamp hybrydowych. Samorządowcy postawili na ekologiczne latarnie tam, gdzie nie ma technicznych możliwości na tradycyjne oświetlenie sieciowe.
Lampa hybrydowa ma wiatraczek, solar i akumulator, który ładuje się dzięki działaniu energii wiatrowej i słonecznej. Jeżeli nie ma wiatru, ani słońca to naładowana bateria może działać do 10 godzin. W latarni świecą diody, których trwałość użytkowa wynosi co najmniej 10 tys. godzin. Każdą lampę można też osobno zaprogramować i ustalić kiedy ma się włączyć a kiedy wyłączyć.
Instalacja lamp hybrydowych jest o 1/3 droższa od tradycyjnego oświetlenia, ale według władz gminy zwróci się w ciągu 2 lat. W dalszym okresie inwestycja pozwoli na spore oszczędności w gminnym budżecie - nawet 160 tys. zł rocznie. Samorząd skorzystał podwójnie bo większość środków pochodziła z funduszy unijnych. Na realizację przedsięwzięcia gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 90% z RPO Województwa Podkarpackiego. Koszt projektu wyniósł 9,6 mln zł. Pozostałe 10% zostało zapewnione w budżecie gminy.
Samorządowcy zapowiadają, że będą chcieli pójść za ciosem i zainwestować w wymianę wszystkich tradycyjnych lamp w gminie na LED-owe oświetlenie uliczne.
Źródło: PAP
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
trwałość jest znacznie niższa a przeciętnego kowalskiego stać na nasz produkt, no i nie jest to chiński badziew tylko solidna polsko niemiecka produkcja POLECAM
ale jak słusznie zauważyłeś gdyby nie dotacja to nie byłoby projektu...