Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister przemysłu, energetyki i turystyki Islandii Katrín Júlíusdóttir, podpisali Memorandum o współpracy w sektorze energetyki odnawialnej. Uroczystość odbyła się 20 września 2011 r. podczas nieformalnego posiedzenia ministrów ds. Energii Unii Europejskiej we Wrocławiu.
Memorandum pozwoli na wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami naukowymi oraz przedsiębiorcami Polski i Islandii w zakresie wykorzystania OZE, w szczególności energii geotermalnej. – Dzięki temu w Polsce będziemy mogli realizować projekty inwestycyjne w zakresie OZE zarówno polskich jak i islandzkich firm – podkreślił wicepremier Waldemar Pawlak.
W opinii wiceszefa rządu Polska posiada perspektywiczne zasoby energii geotermalnej. Ich zagospodarowanie wpłynie na wzrost udziału OZE w naszym bilansie energetycznym, co jest zgodne z unijnymi zobowiązaniami. – Do eksploatacji tych zasobów nowoczesne i sprawdzone technologie może nam dostarczyć Islandia – powiedział wicepremier Pawlak.
W Polsce aktualnie działa 16 zakładów wydobywających wody geotermalne (o temperaturze ponad 20oC), które są wykorzystywane do celów grzewczych, leczniczych i rekreacyjnych. Całkowita moc zainstalowana tych jednostek to ok. 150 MW.
Islandia znajduje się na pierwszym miejscu pod względem zużycia ciepła geotermalnego na jednego mieszkańca. Zasoby par geotermalnych stosowane są do wytwarzania energii elektrycznej w 5 elektrowniach, których całkowita moc zainstalowana wynosi 575 MW. Z kolei całkowita moc cieplna instalacji do zastosowań bezpośrednich (np. ciepłownictwo, ogrodnictwo szklarniowe, rekreacja i balneoterapia) wynosi ponad 1800 MW.
Źródło: MG
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |