ENERGA-Operator zawarła umowę o współpracy z koncernem The Chugoku Electric Power Co., Inc. w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii i rozwoju inteligentnych sieci. ENERDZE przyniesie to wiedzę w zakresie wykorzystania supernowoczesnych technologii, a Japończykom – możliwości zastosowania mechanizmów Protokołu z Kioto lub umowy bilateralnej Polska-Japonia.
19 września br. w siedzibie ENERGI w Gdańsku umowę o współpracy podpisali Shuichi Shirahige, Doradca Zarządu i Pełnomocnik Prezesa Chugoku Electric Power Co., Inc oraz Leszek Nowak, Prezes ENERGI-Operator. Głównym przedmiotem umowy jest eksperckie wsparcie ENERGI-Operator ze strony japońskich partnerów w procesie rozwoju technologii Smart Grid na gruncie polskim.
W ramach umowy japońscy eksperci z Chugoku EPCo, Mizuho Corporate Bank (jednego z największych banków na świecie), Hitachi Ltd. (jednego z największych producentów instalacji energetycznych i urządzeń elektrycznych na świecie) oraz naukowcy Central Research Institute of Electric Power Industry (CRIEPI – jednego z najpoważniejszych instytutów badań nad energetyką na świecie) przygotują studium wykonalności wprowadzenia zwiększonego wolumenu mocy wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe do sieci ENERGI.
Jest to element „Badawczego programu walki z globalnym ociepleniem w Polsce z wykorzystaniem technologii inteligentnych sieci”. Celem programu prowadzonego przez konsorcjum w powyższym składzie, działającego w imieniu rządu Japonii, jest ocena bieżącej sytuacji rozwoju OZE w północnej Polsce. Badania prowadzone przez japońskich ekspertów mają docelowo umożliwić skorzystanie z mechanizmów Protokołu Kioto lub porozumienia bilateralnego pomiędzy Polską a Japonią. Przypomnijmy, że międzynarodowe porozumienie z Kioto dotyczy przeciwdziałania globalnemu ociepleniu i ograniczenia emisji CO2.
Na podstawie analiz i symulacji wykonanych przez konsorcjum, zostaną przygotowane zalecenia dotyczące wykorzystania konkretnych technologii Smart Grid. W studium zostaną też określone możliwości przyłączenia dodatkowych farm wiatrowych na obszarze północnej Polski.
Umowa jest wynikiem nawiązania współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Środowiska a japońską rządową organizacją New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO). Koncern Chugoku i Mizuho Corporate Bank otrzymali od NEDO zlecenie realizacji podjętego porozumienia. Do współpracy japońskie firmy zaprosiły także Central Research Institute of Electric Power Industry oraz Hitachi Ltd. Partnerami po stronie polskiej, poza Energą Operator, są PSE Operator i Instytut Energetyki Oddział Gdańsk. (więcej na temat współpracy polsko-japońskiej tutaj)
Nowo podjęta współpraca ekspercka wpisuje się w strategię rozwoju ENERGI-Operator na lata 2009-2015, która to zakłada m.in. uczestnictwo w tworzeniu światowej „Inteligentnej Energetyki”. Współpraca z japońskimi firmami jest kolejną inicjatywą badawczą ENERGI, związaną z technologią inteligentnej sieci. Docelowo działania te zagwarantują spółce wzrost niezawodności systemu elektroenergetycznego, optymalizację zarządzania siecią oraz integrację zasobów operatora.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |