Nowe wymogi efektywnosci silników elektrycznych niskiego napięcia w Europie - SILNIK ELEKTRYCZNY - ABB - ZUŻYCIE ENERGII - MEPS - IE2
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe wymogi efektywnosci silników elektrycznych niskiego napięcia w Europie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe wymogi efektywnosci silników elektrycznych niskiego napięcia w Europie

Nowe wymogi efektywnosci silników elektrycznych niskiego napięcia w Europie
fot. ABB

Czerwiec 2011 roku to przełomowy moment efektywności energetycznej silników elektrycznych niskiego napięcia w Europie. ABB z zadowoleniem przyjmuje wprowadzenie w Unii Europejskiej minimalnych poziomów sprawności takich silników, jako że nowe wymogi są tożsame z działaniami ABB, które koncentrują się na dostarczaniu klientom wysokowydajnych silników zarówno na rynku NEMA (Nacional Electrical Manufacturers Association – Narodowe Stowarzyszenie Producentów Aparatury Elektrycznej) w Stanach Zjednoczonych, jak i rynku IEC (International Electrotechnical Commission – Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna) w pozostałych częściach świata.

Według szacunków branży, 42 procent konsumpcji światowych zasobów energii elektrycznej oraz około dwóch trzecich tej energii jest wykorzystywana do zasilania silników elektrycznych, a więc każda regulacja mająca na celu zwiększenie sprawności silników będzie miała znaczący wpływ na poziom zużycia energii oraz pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Nowe wymogi weszły w życie 16 czerwca tego roku w formie Rozporządzenia Komisji Europejskiej EC 640/2009. Generalnie, odnosząc się do minimalnych standardów w zakresie efektywności energetycznej w Unii Europejskiej (norma UE MEPS – Minimum Energy Performance Standard), nowe wymogi obejmują głównie dwu-, cztero- i sześciobiegunowe indukcyjne silniki zasilane prądem trójfazowym o mocy w zakresie od 0,75 kW do 375 kW i częstotliwości od 50 do 60 Hz.

Wszystkie silniki objęte normą EU MEPS, które zostaną wypuszczone na rynek po 16 czerwca tego roku, będą musiały posiadać co najmniej drugą klasę sprawności - IE2 (International Efficiency). Niektóre silniki, na przykład te dla stref zagrożonych wybuchem, nie są obecnie objęte UE MEPS, ale ABB przewiduje, że będą musiały spełniać standardy IEC 60034-30 i dlatego też dostarcza je z oznaczeniami IE.

Drugi etap wprowadzania UE MEPS rozpocznie się w styczniu 2015 roku. Silniki o mocy wyjściowej powyżej 7,5 kW będą musiały posiadać trzecią klasę sprawności – IE 3 lub drugą (IE2) jeśli będą to silniki z napędami z regulacją prędkości (VSD). Trzeci etap UE MEPS, który rozpocznie się w styczniu 2017 roku, doprowadzi do rozszerzenia wymogów w kwestii IE3 lub IE2 na silniki o mocy wyjściowej minimum 0,75 kW.
„Od 16 czerwca 2011 roku ABB nie będzie oferować, sprzedawać lub dostarczać produktów z kategorii IE1 CE na jakimkolwiek rynku świata” – powiedział Ulrich Spiesshofer, szef Dywizji Napędów i Automatyzacji Produkcji ABB. „ABB zapewni zgodność z regulacjami w każdych warunkach”.

EU MEPS obejmuje wyłącznie rynek europejski, ale inne kraje, jak Australia, Chiny, Brazylia i Kanada już wprowadziły podobne kategoryzacje dotyczące efektywności energetycznej. W Stanach Zjednoczonych wymóg NEMA Premium (który pokrywa się z IE3) obowiązuje od końca 2010 roku. ABB ma obecnie w swojej ofercie pełen pakiet silników firmy Baldor z certyfikatem NEMA Premium, które spełniają te normy.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl