Grafenowe telefony komórkowe - IBM - GRAFEN - WĘGLIK KRZEMU - TELEFONY KOMÓRKOWE - TRANSMISJA DANYCH - TRANZYSTORY - MIKSER CZĘSTOTLIWOŚCI - ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA - GRAFENOWE TRANZYSTORY - GRAPHENE CHIP
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Grafenowe telefony komórkowe
drukuj stronę
poleć znajomemu

Grafenowe telefony komórkowe

Grafenowe telefony komórkowe
fot. IBM

Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali układ sygnałowy do telefonów komórkowych oparty na grafenie. Umożliwi on zwiększenie zasięgu sygnału w tych telefonach i wdrożenie szybkich sieci transmisji danych.

Badacze i inżynierowie pracujący dla koncernu IBM opracowali zintegrowany układ skanowania częstotliwości, nadawania, przetwarzania i odbioru sygnałów radiowych, przeznaczony dla urządzeń komórkowych i sieci bezprzewodowych. Oparty na komponentach wykonanych z grafenu, jest on wielokrotnie szybszy od dotychczas produkowanych.

Grafen jest jedną z alotropowych form węgla, odkrytych w 2004 roku przez mieszany zespół amerykańsko-rosyjski. Jest zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla, wytwarzających połączone, sześcioczłonowe pierścienie. Atomy węgla tworzą w grafenie dwuwymiarową siatkę przypominającą plaster miodu.

Niewielka rezystancja grafenu przy szybkim ruchu elektronów powoduje iż może on zastąpić krzem w układach analogowych jak rozwiązania stworzone przez badaczy z IBM. Układy takie umożliwiają stabilną łączność komórkową i bezprzewodową o większym niż do tej pory zasięgu oraz praktyczne wdrożenie rozwiązań szybkich sieci bezprzewodowych do transmisji danych, dostępnych także dla indywidualnego użytkownika.

Naukowcy i inżynierowie z IBM zbudowali mikser częstotliwości, złożony z tranzystorów grafenowych pracujących w wysokich częstotliwościach, oraz dwóch elementów ze stopów metali zwanych induktorami. Mikser częstotliwości jest podstawowym elementem używanym w analogowych układach elektronicznych, m.in. stosowanych w łączności bezprzewodowej. Umożliwia on przekształcenia sygnału radiowego, używanego do transmisji danych i przesyłania informacji na sygnał w częstotliwościach odbieranych przez ludzkie ucho.

Układ zbudowany przez IBM składa się z wafla z węglików krzemu pokrytego powłoką grafenową. Wytrawiono warstwę grafenową otaczającą tranzystory, umożliwiając induktorom ze stopów metali integrację z bez styku z nimi. Przy bezpośrednim połączeniu nastąpiłaby bowiem degradacja tranzystorów. Cały układ pracuje z częstotliwością 10 GHz - wielokrotnie wyższą niż dzisiaj stosowane.

Obecnie naukowcy z IBM chcą skupić się na zwiększeniu wydajności i stabilności tranzystorów w układzie, aby jak najszybciej osiągnąć stadium komercyjnego wdrożenia projektu.

Badacze z IBM twierdzą iż zastosowane rozwiązane jest na tyle nowatorskie iż minie ponad 5 lat, zanim zostanie masowo wdrożone w urządzeniach bezprzewodowych i telefonach komórkowych.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl