W czasie odbywającej się w dniach 13-14 czerwca br. w Sztokholmie, corocznej konferencji, Rada Stowarzyszenia wybrała Prezesa PGE Tomasza Zadrogę na Wiceprezesa Europejskiej Unii Przemysłu Elektroenergetycznego: Eurelectric. Jest to wyróżnienie ważne dla całej polskiej branży energetycznej, której głos na temat polityki klimatycznej UE będzie teraz jeszcze mocniejszy.
Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Fulvio Conti, Prezes Zarządu włoskiego koncernu energetycznego Enel. Drugim wiceprezesem, wybranym rok temu, pozostaje Johannes Teyssen, Prezes Zarządu niemieckiej spółki E.ON.
„Od roku 2014 zacznie działać europejski wspólny rynek energii elektrycznej. W mojej ocenie europejska polityka energetyczna wymaga już dzisiaj rewizji uwzględniającej koszty związane z planowanymi zmianami. Integracja nie może dotyczyć wyłącznie obszaru dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej dla klientów w państwach członkowskich. Kluczowe dla przyszłości będzie rozszerzenie zasady wspólnoty także na obszary związane z realizacją ambitnych celów wynikających z europejskiego pakietu klimatycznego, przede wszystkim ograniczenia emisji CO2. Warto wykorzystać potencjały wytwórcze wszystkich państw członkowskich jednocześnie dążyć do rzeczywistego ograniczenia emisji. Takie podejście przyniesie korzyści dla całego europejskiego przemysłu. Pozwoli także na dostosowanie się i zatrzymanie trwającej ucieczki branż przemysłowych związanych dzisiaj z wyższą emisją CO2. Wierzę, że obecność przedstawiciela Polski w strukturach najważniejszej europejskiej organizacji, dbającej o interesy sektora energetycznego sprawi, że nasze opinie i sugestie odnośnie polityki klimatycznej będą słyszalne wyraźniej i podkreślane mocniej. Stanowisko w stowarzyszeniu przyjmuję jako misję, w której będę chciał walczyć o odpowiednie warunki dla rozwoju polskiej energetyki. – skomentował swoją nominację na Wiceprezesa Eurelectric Tomasz Zadroga.
Eurelectric to stowarzyszenie branżowe reprezentujące wspólne interesy przemysłu energetycznego w skali paneuropejskiej oraz posiadające podmioty stowarzyszone na kilku innych kontynentach. Jego celem jest wspieranie rozwoju i konkurencyjności tego sektora, promowanie interesów swoich członków na płaszczyźnie politycznej i przekonywanie do wypracowanej wspólnie strategii działania.
Polska, której sektor elektroenergetyczny opiera się w 95% na węglu, szczególnie zabiega o to aby europejskie obciążenia związane z ochroną klimatu były dzielone świadomie pomiędzy poszczególne kraje członkowskie, z uwzględnieniem ich obecnego mixu paliwowego. Taka zmiana oznaczałaby pozyskiwanie energii ze źródeł dominujących w danym kraju (Francja - atom, Skandynawia - woda, Polska, Niemcy, Wielka Brytania - węgiel, Włochy, Portugalia, Hiszpania - słońce). Niezależnie od tego, kraje europejskie powinny ocenić możliwość rozbudowy energetyki opartej na wietrze oraz biomasie z zastrzeżeniem konieczności zmian obecnych uregulowań, które dzisiaj powodują, że spala się dobre jakościowo drewno, którego brakuje innym przemysłom.
Źródło: PGE
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
W PGE nigdy nie było lepszego prezesa co widać po wynikach i perspektywach.
Gratulacje i powodzenia:)