Remont instalacji elektrycznej stanowi czynność zwykłego zarządu i nie potrzeba na to zgody wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały - donosi Rzeczpospolita.
Elżbieta F. z Dęblina postanowiła doprowadzić na własny koszt do mieszkania instalację elektryczną zwiększonej mocy, aby zainstalować płytę ceramiczną i przepływowy podgrzewacz wody. Inwestycja wiąże się z wymianą m.in. wewnętrznej linii zasilającej na klatce schodowej. Sporządziła projekt techniczny i wystąpiła do zarządu wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na remont. Zarząd uznał, że prace przekraczają zakres zwykłego zarządu, dlatego decyzję powinna podjąć wspólnota mieszkaniowa w drodze uchwały. Większość właścicieli zagłosowała przeciw inwestycji - czytamy w Rzeczpospolitej.
Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił powództwo Elżbiety F. o uchylenie uchwały. Uznał, że art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali daje możliwość skarżenia tylko uchwał wspólnoty rozstrzygających sprawę w sposób pozytywny, czyli gdy opowiedzieli się za nią właściciele posiadający ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości. Sąd zgodził się też ze wspólnotą, że przebudowa nieruchomości wspólnej polegająca na wymianie instalacji elektrycznej jest czynnością przekraczającą zwykły zakres zarządu i na jej wykonanie potrzebapozytywnej uchwały wspólnoty.
Inny pogląd miał Sąd Apelacyjny w Lublinie, który uchylił w całości uchwałę. Uzasadnił, że art. 25 ust. 1 ustawy nie ogranicza prawa zaskarżenia uchwał jedynie do tych, które pozytywnie rozstrzygają dany problem. Wszystkie decyzje współwłaścicieli nieruchomości wspólnej jej dotyczące podejmowane są w formie uchwał, zatem również decyzja o odmowie wyrażenia zgody na remont instalacji elektrycznej podjęta w formie uchwały podlega zaskarżeniu.
Sąd stwierdził jednak, że w tej sprawie podejmowanie uchwały przez wspólnotę było niepotrzebne, bo remont instalacji elektrycznej stanowi czynność zwykłego zarządu. Nie jest to przebudowa w rozumieniu art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy o własności lokali, gdyż dotyczy instalacji elektrycznej, a nie nieruchomości jako takiej. Dołączony projekt techniczny sporządzony przez uprawnionego projektanta wskazuje, że wymiana wewnętrznej linii zasilającej nie wymaga naruszenia ścian i przebić przez stropy, remont instalacji poprawi stan techniczny całej instalacji zasilającej lokale mieszkaniowe, jednocześnie będzie stanowił kapitalny przegląd tej instalacji. W żaden sposób nie wpłynie na prawa i obowiązki pozostałych właścicieli, nie ograniczy też ich praw do korzystania z części wspólnej nieruchomości. Celowość przeprowadzenia remontu także jest oczywista.
Choć sąd stwierdził, że podjęcie uchwały było zbędne, to ją uchylił, aby wyeliminować z obrotu prawnego, gdyż dalsze jej pozostawanie mogłoby naruszać interesy Elżbiety F. Wyrok jest prawomocny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |