Sieć informatyczna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy została w pełni zmodernizowana i dostosowana do nowego standardu komunikacji internetowej, tzw. protokołu IPv6. Wartość inwestycji, współfinansowanej ze środków unijnych, wyniosła 9,5 mln zł.
"Dotychczasowa sieć nie spełniała wymagań infrastruktury XXI wieku. Składała się ze sprzętu od różnych dostawców, który nie mógł być centralnie zarządzany. Zarządzanie i opanowanie kompleksowej infrastruktury kampusu, m.in. lokalizowanie usterek było złożone i czasochłonne. Obecnie stworzone zostało jedno centrum monitorowania całego ruchu i urządzeń w sieci" - podkreślił koordynator projektów informatycznych UTP Tomasz Marciniak.
Modernizacja objęła wszystkie 15 węzłów informatycznych w obiektach położonych w siedmiu różnych miejscach. Wdrożone rozwiązania informatyczne zapewniają bezpieczny przewodowy i bezprzewodowy dostęp do internetu ponad 9 tysiącom studentów i przeszło tysiącowi pracowników uniwersytetu. Po zmianach przepustowość uczelnianej sieci wzrosła do 8 Gb/s.
Naukowcy uniwersytetu korzystają z sieci informatycznej przy realizacji badań, m.in. nad ustalaniem pozycji geograficznej urządzeń sieciowych oraz nad sieciami sensorycznymi. Większa przepustowość sieci pozwala na transmisję online obserwacji doświadczeń przez kamery do zdalnej obsługi pomiarów oraz na bieżąco udostępnianie wyników innym instytucjom badawczym w ramach tworzonych przez uniwersytet e-laboratoriów.
Zastosowane w tracie modernizacji routery rdzeniowe zapewniają wymianę ruchu z siecią PIONIER, będącą ogólnopolską szerokopasmową siecią optyczną stanowiącą bazę dla badań naukowych i prac rozwojowych w sferze informatyki i telekomunikacji.
Na uczelni zastosowano rozwiązania i urządzenia firmy Cisco, która jest jednym z pionierów technologii IPv6.
Upowszechnienie standardu IPv6 stanie się koniecznością. Kończy się bowiem pula publicznych adresów IP - będących numerem rejestracyjnym komputerów - dotychczasowego standardu IPv4. W styczniu 2011 r. organizacja zarządzająca adresami IP - Internet Assigned Numbers Authority, przyznała Regionalnym Rejestratorom ostatnie bloki adresów IPv4. Nowy protokół zapewni ogromne powiększenie puli adresów komputerowych.
Według zapewnień rektora UTP prof. Antoniego Bukaluka kierowana przez niego uczelnia jest pierwszą w Polsce, która wdrożyła protokół IPv6.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |