W ośrodku jądrowym niedaleko Otwocka uruchomiono pierwszy testowy klaster obliczeniowy Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) tworzonego w Instytucie Problemów Jądrowych im. A. Sołtana (IPJ).
– Nasz pierwszy niewielki klaster oparty jest o 72 rdzenie współpracujące ze stupięćdziesięcioma gigabajtami pamięci operacyjnej i pięćdziesięcioma terabajtami przestrzeni dyskowej – mówi mgr inż. Adam Padee kierujący zespołem tworzącym infrastrukturę obliczeniową CIŚ.
– Docelowo, w przyszłym roku, gdy ukończone zostaną prace adaptacyjne budynku Centrum, zaczniemy kompletować infrastrukturę dysponującą kilkudziesięcioma tysiącami procesorów, wieloma dziesiątkami terabajtów pamięci operacyjnej i kilkoma petabajtami pamięci na dyskach, a użytkownicy będą mieli do dyspozycji różne środowiska softwarowe – wyjaśnia informatyk.
CIŚ jest przedsięwzięciem IPJ współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Powstałe w ramach projektu centrum superkomputerowe ma dostarczyć mocy obliczeniowych naukowcom, inżynierom i instytucjom rządowym działającym głównie w obszarze energetyki, w tym energii jądrowej.
– Jednym z naszych priorytetów będą obliczenia i analizy bezpieczeństwa projektowanych, budowanych i eksploatowanych instalacji jądrowych. Dzięki współpracy z organizacjami bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie, gromadzimy kody komputerowe, które pozwalają modelować procesy zachodzące w instalacjach jądrowych oraz pracę urządzeń i podukładów elektrowni w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach - na przykład takich, jakie miały miejsce w Fukushimie – informuje prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor IPJ.
Informatycy i analitycy CIŚ już dziś uczą się posługiwania programami pozyskanymi między innymi z wiedeńskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Uruchomienie testowego klastra pozwoli administratorom nauczyć się zarządzać pracą infrastruktury i działaniami użytkowników. Użytkownicy z zespołów analitycznych będą mogli uruchamiać i testować swoje aplikacje w warunkach zbliżonych do docelowych.
– Centrum będzie udostępniało swoje moce wielu użytkownikom, zarówno naszym naukowcom, jak i użytkownikom zewnętrznym. Już w 2012 roku planujemy przyjmowanie pierwszych zadań – mówi dyrektor CIŚ, prof. Wojciech Wiślicki. Poza mocami obliczeniowymi, CIŚ będzie oferować szereg gotowych narzędzi oraz środowisko do uruchamiania własnych aplikacji. Informatycy Centrum będą też współpracować z użytkownikami przy tworzeniu dedykowanych rozwiązań algorytmicznych.
– Szczególną cechą naszej oferty ma być możliwość przetwarzania danych chronionych ze względu na bezpieczeństwo lub interes użytkownika – dodaje prof. Wiślicki. Potencjał CIŚ będzie mógł być wykorzystywany w wielu obszarach. Dzięki mocom i zainstalowanemu oprogramowaniu będzie można m.in. dokonywać optymalizacji budowy i obciążeń sieci energetycznych czy sieci telefonii komórkowych oraz optymalizacji decyzji inwestycyjnych na rynkach finansowych. Już na klastrze testowym będzie zainstalowany pakiet Open Foam użyteczny przy modelowaniu dynamiki przepływów, np. w urządzeniach technicznych, ale także w środowisku naturalnym i miejskim, w szczególności do prognozowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Tym m.in. zajmuje się w Świerku zespół specjalistów z CIŚ i z Instytutu Energii Atomowej POLATOM.
Na klastrze docelowym użytkownicy będą mieli do dyspozycji pakiet Ansys Fluent. Duże moce obliczeniowe pozwolą też na złożone analizy statystyczne – m.in. obecnie w IPJ, dzięki grantowi Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tworzona jest grupa badaczy mająca zajmować się weryfikacją statystyczną hipotez naukowych w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. CIŚ będzie oferował swoje moce i usługi także innym instytucjom naukowym i zainteresowanym podmiotom gospodarczym.
Źródło: CIŚ@IPJ
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |