Studenci UTP w Bydgoszczy będą praktykować w CERN - NAUKA - FIZYKA - UTP - SZWAJCARIA - CERN - UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO PRZORDNICZY W BYDGOSZCZY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Studenci UTP w Bydgoszczy będą praktykować w CERN
drukuj stronę
poleć znajomemu

Studenci UTP w Bydgoszczy będą praktykować w CERN

Studenci UTP w Bydgoszczy będą praktykować w CERN

Studenci i wykładowcy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą mogli odbywać praktyki w szwajcarskim ośrodku badawczym CERN. W nawiązaniu współpracy z renomowanym ośrodkiem naukowym pomaga absolwent bydgoskiej uczelni, który pracuje w CERN.

Fizycy z Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii mają do dyspozycji Wielki Zderzacz Hadronów - największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych. Jeden z najbardziej znanych ośrodków naukowych Europy prowadzi badania zmierzające do lepszego poznania takich zjawisk jak powstawanie gwiazd, planet czy początków życia we wszechświecie.

Od sześciu lat jednym z pracowników CERN jest absolwent Uniwersytetu Technologiczno-Przemysłowego, Ryszard Jurga. Dzięki m.in jego zabiegom studenci takich kierunków studiów na UTP, jak fizyka, teleinformatyka, elektronika i telekomunikacja oraz mechanika i budowa maszyn będą mieli szansę na kilkumiesięczne staże w pracowniach CERN.

Jak podkreślił prof. Antoni Bukaluk, rektor UTP, początki współpracy są obiecujące: do Szwajcarii wyjechało dwóch studentów i wykładowca.

"Takie doświadczenie może pozytywnie zaważyć na ich całej przyszłej karierze zawodowej. Studenci i absolwenci mogą aplikować o wyjazd na dwa lub trzy miesiące, a cały pobyt finansuje CERN" - podkreślił prof. Bukaluk.

Chętni do odbycia praktyk w CERN muszą znać język angielski i mieć silną motywację.

"To fascynująca praca na pograniczu fizyki i filozofii. Wszystkie badania tam mają wymiar ekstremalny: ekstremalne są prądy, ciśnienia czy napięcia. Praca tam to nauka przez wielkie +N+ i przepustka gdziekolwiek indziej" - zachęcał studentów prof. Dariusz Skibicki z UTP, który odbył staż naukowy w CERN.

Siedziba Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN jest ulokowana na przedmieściach Genewy. Zatrudnia na stałe jest tu około 2,6 tys. pracowników oraz blisko 8 tys. naukowców i inżynierów reprezentujących ponad pół tysiąca instytucji naukowych z całego świata.

Narzędziem ich pracy jest Wielki Zderzacz Hadronów. "Bez wątpienia to największa maszyna na świecie: w 27-kilometrowym tunelu, głęboko pod ziemią, na granicy francusko-szwajcarskiej przyspiesza się i zderza cząstki" - powiedział Jurga.  OLZ

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl