Komisja Europejska upomina Polskę za ceny energii - ENERGETYKA - ENERGIA ELEKTRYCZNA - URE - POLSKA - CENY ENERGII - KONKURENCJA - KOMISJA EUROPEJSKA - ENERGETYKA GAZOWA - PKPP LEWIATAN
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Komisja Europejska upomina Polskę za ceny energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komisja Europejska upomina Polskę za ceny energii

Komisja Europejska upomina Polskę za ceny energii
źródło: Darin Barry/CC/Flickr

Komisja Europejska upomniała w środę Polskę, że obecny sposób regulacji cen dla odbiorców końcowych energii nie spełnia wymogów europejskiego prawa i utrudnia konsumentom dostęp do najlepszej oferty na rynku. „PKPP Lewiatan od lat powtarza, że najlepszą ochroną interesów odbiorców energii jest konkurencyjny rynek" - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka Departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan.

Energia elektryczna jest powszechnie używana i stanowi istotny czynnik konkurencyjności całej gospodarki. Dlatego rząd oraz regulator powinni podejmować działania na rzecz ograniczenia kosztów w energetyce i zapewnienia konkurencyjnych cen energii. Najlepszym wskaźnikiem działania konkurencji w praktyce jest zaobserwowany w 2010 r. gwałtowny wzrost liczby odbiorców biznesowych, którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej w efekcie podjętej w 2007 r. przez prezesa URE decyzji o uwolnieniu cen w tym segmencie rynku. Ten sam efekt wystąpi wśród gospodarstw domowych, gdy obowiązek zatwierdzania taryf zostanie zniesiony. Oczekiwanie, że konkurencja zaistnieje w warunkach kontroli cen i stawianie jej jako warunku wstępnego liberalizacji jest nieporozumieniem i objawem braku wiary w rynek.

- Najgorszą rzeczą jest utrzymywanie przez regulatora cen dla odbiorców indywidualnych na poziomie poniżej kosztów, co prowadzi do wyższych cen dla biznesu, a ponadto czyni decyzję o pełnym uwolnieniu cen znacznie trudniejszą z racji spodziewanych, koniecznych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych, jakie będą musiały nastąpić po odkładanej deregulacji - dodaje Daria Kulczycka.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku gazu. Inaczej, bo w Polsce nie istnieje rynek gazu. Istnieje monopol PGNiG z regulowaną ceną sprzedaży surowca gazowego, a dostęp dla nowych podmiotów jest ciągle utrudniony. Grupa kapitałowa PGNiG S.A. posiada 98% rynku obrotu i dystrybucji, oraz niemal 100% magazynowania i wydobycia. Poza grupą kapitałową PGNiG S.A. działa ok. 20 niedużych, niezależnych podmiotów zajmujących się dystrybucją i obrotem gazem.

- To, co postulujemy, to umożliwienie dużym przemysłowym odbiorcom gazu (w tym przede wszystkim z sektora chemicznego) negocjowania cen. Niestety w 2010 roku w dalszym ciągu nie udało się przekonać do tego regulatora - dodaje Daria Kulczycka.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
NEO
polski rynek energii NIE ISTNIEJE , zarządy spólek energetycznych nic nie robia tylko dbaja o swoje stołki ,JEZELI MAM DOSTĘP DO KAŻDEGO DOMU /LINIA / TO JESTEM PANEM POLSKI ,A CO ONI ZROBILI PRZESPALI TEMAT POLSAT, TP ITD ZABILI ICH ŚMIECHEM !!!!!!!
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl