Od kilku lat Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) prowadzi rejestr sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce. Dane w postaci wyłącznie zagregowanej przekazywane są do ESTIF, GUS, Komisji Europejskiej (min. w ramach międzynarodowego konsorcjum EuObserver, które prowadzi statystykę wszystkich odnawialnych źródeł energii w krajach UE) oraz w postaci raportów do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i innych instytucji rządowych. W tym roku IEO przeprowadzi kolejną edycję tego badania.
Dzięki wynikom badań IEO wykazał rosnącą rolę energetyki słonecznej termicznej w Polsce. W Krajowym Planie Działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych – najważniejszym dokumencie w zakresie OZE do 2020r., została uwzględniona nasza propozycja scenariusza rozwoju energetyki słonecznej termicznej i będzie wynosił w 2020 roku 506 ktoe* – ok. 15 mln m2, co stanowi 8,5% w "zielonym cieple" oraz 4,5% w całym bilansie energii z OZE. Polska powinna awansować z obecnego 8-go na 5-te miejsce w UE pod względem liczby (powierzchni) zainstalowanych kolektorów słonecznych w 2020 r., zaraz po Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.
IEO wyraża nadzieję, że wyniki prowadzonych przez nas badań w szczególności służą w ocenie i planowaniu firmom działającym na rynku krajowym.
Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym zostanie przygotowany Raport: Rynek kolektorów słonecznych w Polsce – podsumowanie 2010 r. Raport będzie dostępny min. dla wszystkich uczestników IV Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej.
IEO współpracuje z następującymi firmami: Ariston, BMK Solar, EcoSchubert, ELFRAN, ENSOL, Energia Odnawialna, Hewalex, Galilea Energy, Immergas, Junkers, Meibes, Roto Systemy Solarne, Projprzemeko, Skorut, Solar Polska, Solar-Tech, Soleko, Solmann, Solver, Sonnenkraft, Stiebel Eltron, Sunex, Ulrich, Vaillant, Viessmann, Watt, Wolf.
Badania IEO prowadzone są w ramach umowy o zachowaniu poufności danych. Zapraszamy do współpracy nowych producentów i wyłącznych importerów instalacji słonecznych dostępnych na polskim rynku. Kontakt solarforum@ieo.pl
Ankieta statystyczna dostępna jest na stronie IEO.
Przeczytaj zeszłoroczny raport IEO: Rynek kolektorów słonecznych w Polsce - podsumowanie 2009r.
* 1 toe jest to ilość energii, która zostanie uwolniona podczas spalenia 1 tony ropy naftowej. Przyjmuje się, że 1 toe = 41.868 GJ = 11.630 MWh
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |