Metody wyszukiwania informacji w internecie rozwija Adam Kaczmarek z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - laureat III edycji pomorskiego programu stypendialnego InnoDoktorant. "Informację można wycenić coraz bardziej precyzyjnymi metodami, podobnie jak wartość dóbr materialnych. Wyszukiwanie informacji jest najważniejszym problemem dotyczącym internetu - nawet, jeśli sieć zawiera wybrane dane, to są one bez wartości, gdy nie można ich odnaleźć. Dlatego rozwój metod wyszukiwania i informatyki przyczynia się znacząco do rozwoju gospodarczego. W szczególności tego rodzaju technologie są szansą na rozwój regionu pomorskiego" - mówi Adam Kaczmarek.
Jego praca doktorska dotyczy wyszukiwania stron internetowych i wydobywania informacji zawartych w strukturach sieci semantycznej. Sieć semantyczna powstaje w wyniku zastosowania standardów udostępniania informacji w sposób umożliwiający systemom komputerowym automatyczne przetwarzanie tych informacji zgodnie z ich znaczeniem.
"Powodem tworzenia sieci semantycznej jest to, że strony internetowe stanowią nieuporządkowany, a wręcz chaotyczny zbiór informacji. Systemy komputerowe nie są w stanie automatycznie przetwarzać i interpretować treści tych stron. Struktura sieci semantycznej umożliwia zapis danych w jednoznaczny sposób, umożliwiając systemom komputerowym automatyczne przetwarzanie danych" - tłumaczy PAP Kaczmarek.
Stypendysta zamierza opracować lepsze od dotychczasowych metody wyszukiwania stron internetowych. W swoich badaniach rozwija sieć semantyczną i metody wydobywania danych zawartych w tej sieci. W ramach pracy stworzy metodę klasteryzacji kierunkowej. Przyjmuje w niej, że użytkownik wyszukując informacje porusza się po określonej przestrzeni wiedzy.
"Podczas wyszukiwania użytkownik może przemieszczać się w różnych obszarach tej przestrzeni. Metoda klasteryzacji kierunkowej ma na celu pokazanie możliwości poruszania się w przestrzeni wiedzy w celu dotarcia do interesującej użytkownika informacji" - wyjaśnia informatyk.
Dodaje, że metoda klasteryzacji kierunkowej ma zastosowanie podczas prowadzenia badań naukowych, na potrzeby edukacji oraz w systemach bibliotecznych. Można ją będzie zastosować w serwisach informacyjnych, w tym na portalach udostępniających specjalistyczne informacje, na przykład dotyczące atrakcji turystycznych. Dzięki metodzie odnajdowanie odpowiednich informacji będzie dla użytkowników mniej problematyczne.
Zgodnie z ideą programu stypendialnego InnoDoktorant, Kaczmarek zamierza wdrażać swoje prace w praktykę gospodarczą. Planuje również umieszczenie wyników badań w bazach ofert technologicznych.
Uzyskane stypendium to dla niego zaszczyt, lecz również motywacja. "Dzięki stypendium posiada się świadomość, że rozwój technologii jest ważny i wkład w ten rozwój jest doceniany przez władze rejonu oraz Unii Europejskiej. Stypendium oczywiście jest również dużym wsparciem dla budżetu domowego, co pozwala pełniej skupić uwagę na pracy nad rozprawą doktorską" - mówi rozmówca PAP.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |