Jedyny w Polsce i jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie prototyp protezy ręki, kierowanej impulsami akustycznymi wysyłanymi z mięśni, powstał na Politechnice Wrocławskiej. Gotowy wynalazek będzie teraz poddawany testom z udziałem pacjentów. Po ich zakończeniu będzie można rozpocząć jego produkcję. Nad wynalazkiem od kilku lat pracował zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego pod kierunkiem profesora Romualda Będzińskiego.
Osoba używająca tej niezwykle nowoczesnej, trójpalcowej konstrukcji będzie mogła wykonywać ręką wszystkie podstawowe ruchy, w tym przede wszystkim chwytać i opuszczać elementy. Proteza obraca się w przegubie, potrafi wyczuwać kształty i dostosowywać do nich uchwyt. Całość została pokryta specjalną powłoką. Została ona wykonana z gumy silikonowej i kolorystycznie przypomina ludzką skórę.
Powstały prototyp składa się z przekładni, akumulatora oraz elektronicznych urządzeń przetwarzających. Proteza wraz z elektrodami zakładana jest na kikut ręki. Następnie pacjent steruje nią mózgiem. Musi wyobrazić sobie, co chce zrobić (jaki ruch wykonać), a impulsy elektromagnetyczne wprawiają silnik i przekładnie w ruch, co powoduje ruch palców.
Według prof. Celiny Pezowicz z Zakładu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej metoda sczytywania dźwięków nie jest nowa, ale w tym zastosowaniu należy uznać ją za całkowicie nowatorską. Dodatkowo wrocławski wynalazek jest trzykrotnie tańszy od podobnej produkcji niemieckiej.
Źródło: PWr
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |