General Electric ogłosiło listę zdobywców głównych nagród w konkursie „GE ecomagination Challenge: Powering the Grid”. Nadmuchiwane turbiny wiatrowe, inteligentne wodomierze, czy drogi i autostrady zbudowane ze specjalnych paneli słonecznych, to tylko niektóre pomysły nagrodzone w konkursie.
Rozpoczęty w lipcu 2010 roku konkurs, którego łączna pula nagród wynosiła aż 200 mln dolarów, stanowi część inicjatywy GE ecomagination, której jednym z celów jest szybszy rozwój sieci energetycznej nowej generacji (SmartGrid – inteligentne sieci energetyczne) oraz globalna transformacja energetyczna dzięki współpracy wielu firm i partnerów biznesowych.
Do nagrodzonych przez GE pomysłów należą: lekkie nadmuchiwane turbiny wiatrowe; nowatorska technologia natychmiastowego usuwania lodu z łopatek turbiny wiatrowej; inteligentny wodomierz, który sam generuje energię; zabezpieczona cyfrowo infrastruktura sieciowa umożliwiająca dwustronną komunikację, monitorowanie sieci energetycznych i automatyzację podstacji elektrowni wiatrowych i słonecznych oraz technologia, która rozwiązuje problem zwarć w przeładowanych sieciach energetycznych, umożliwiając precyzyjną kontrolę przepływu i zasilania. Specjalną nagrodę w postaci grantu o wartości 50.000 dolarów otrzymała firma Solar Roadways, której pomysł budowy dróg i autostrad ze specjalnych ogniw słonecznych zyskał największe uznanie w niezależnym głosowaniu Internautów.
Wszystkie nagrodzone pomysły mogą przyczynić się do stworzenia bardziej inteligentnej, ekologicznej i wydajnej sieci energetycznej oraz świadczą o bardzo dobrej znajomości rynku i aktualnych wyzwań w zakresie energetyki i sieci energetycznych wśród uczestników konkursu.
Zwycięzcy zostali wybrani przez niezależny panel ekspertów, do którego należeli: Chris Anderson, redaktor naczelny magazynu „Wired”, wybitni przedstawiciele świata nauki i technologii, a także przedstawiciele kadry zarządzającej GE. Filmy prezentujące zwycięskie innowacje są dostępne na stronie www.ecomagination.com/announcements.
„Ogłaszając konkurs ‘ecomagination Challange: Powering the Grid’ chcieliśmy zachęcić zarówno firmy, jak i osoby prywatne do zaprezentowania swoich rozwiązań dotyczących inteligentnych sieci energetycznych” — powiedziała Beth Comstock, wiceprezes i dyrektor ds. marketingu GE.
„Pierwszym krokiem na drodze do modernizacji naszej sieci energetycznej jest zebranie takich właśnie innowacyjnych pomysłów, a następnie przekształcenie ich w przełomowe technologie. Nasz konkurs pokazał, że takich pomysłów jest bardzo wiele; my nagrodziliśmy najciekawsze i najbardziej innowacyjne idee, które są jednocześnie przykładami wielkiej innowacyjności i przedsiębiorczości ich autorów.”
„Nasze sieci są obecnie na tym samym etapie, co Internet kilkadziesiąt lat temu — ich pełen potencjał interaktywny jest jeszcze w dużym stopniu niewykorzystany” — powiedział Chris Anderson, redaktor naczelny magazynu „Wired”. „Podobnie jak Internet, one też mogą być bardziej inteligentne i wydajne dzięki współpracy, otwartemu dostępowi i przedsiębiorczości. Celem konkursu było przyspieszenie tego procesu i pokazanie, że dobre pomysły mogą pochodzić z wielu miejsc z całego świata. A liczba i zakres nadesłanych zgłoszeń rzeczywiście stanowiły inspirację”.
Zwycięzcy konkursu, którzy otrzymają po 100 tys. dolarów na realizację swojego pomysłu:
Capstone Metering: Inteligentne wodomierze. Firma Capstone Metering zastosowała technologię zdalnej komunikacji w wodomierzu — urządzeniu liczącym sobie już sto lat. Opracowany przez nią wodomierz IntelliH2O sam generuje energię i umożliwia zarządzanie systemem wodnym w czasie rzeczywistym, co pomaga obniżyć zużycie wody i eliminuje potrzebę manualnego odczytywania wskazań wodomierza (www.capstonemetering.com).
ElectricRoute: Bezpieczna sieć komunikacyjna dla sieci energetycznej. Dzięki identyfikacji lokalizacji podstacji, firma ElectricRoute stworzyła komunikacyjny punkt wyjścia dla systemów transmisji i dystrybucji w sieci energetycznej. Jej zabezpieczona cyfrowo infrastruktura komunikacyjna eliminuje zduplikowane czujniki i tysiące łączy miedzianych wewnątrz podstacji (electricroute.com).
GridON: Kontrola jakości mocy w sieciach energetycznych. Firma GridOn stworzyła ogranicznik prądu chroniący sieć energetyczną przed zakłóceniami i przerwami w dostawie prądu, zwiększający niezawodność sieci, umożliwiający wzrost obciążenia i zwiększający możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Technologia ta została opracowana we współpracy z Uniwersytetem Bar-Ilan i firmą Ricor Ltd (gridonsystems.com).
IceCode: Odmrażanie i zapobieganie oblodzeniu łopat turbin wiatrowych. Firma IceCodeSeeking opracowała technologię, która usuwa lód gromadzący się na łopatach turbin wiatrowych, dzięki impulsom o dużej mocy generującym ciepło od wewnątrz. Zastosowanie tej technologii w turbinach wiatrowych znacznie zmniejsza ilość energii używaną do odmrażania i eliminuje przestoje związane z usuwaniem lodu i inspekcjami. Rozwiązanie zostało opracowane we współpracy z uniwersytetem Dartmouth College (icecode.com).
WinFlex: nadmuchiwane turbiny wiatrowe. Firma WinFlex produkuje wirniki do turbin wiatrowych z lekkich, elastycznych i tanich tkanin wykonanych z materiałów syntetycznych. Ten elastyczny model wirników umożliwia obniżenie kosztów instalacji, o co najmniej pięćdziesiąt procent i skraca okres zwrotu z inwestycji do trzech–czterech lat, bez wykorzystywania dodatkowych dotacji (winflex.co.il).
Dodatkowo, w niezależnym głosowaniu, Internauci zdecydowali, do kogo trafi specjalna nagroda w wysokości 50.000 dolarów:
Solar Roadways: drogi zbudowane ze specjalnych ogniw słonecznych. Firma Solar Roadways zaproponowała budowę dróg i autostrad ze specjalnie przygotowanych paneli słonecznych, które mogłyby produkować i magazynować energię elektryczną. Ponadto, dzięki wbudowanym w panel diodom LED możliwe stałoby się wyświetlanie znaków i komunikatów bezpośrednio na drodze, a także dostosowanie ich w czasie rzeczywistym do zmieniających się sytuacji i warunków drogowych (solarroadways.com).
W ciągu 10 tygodni trwania konkursu nadesłano prawie 4000 pomysłów z całego świata. 70.000 zarejestrowanych na stronie konkursowej i pochodzących z ponad 150 krajów użytkowników odbyło niezliczone dyskusje i debaty na temat zgłoszonych pomysłów i innowacji w zakresie udoskonalania sieci energetycznych. Firma GE przeprowadziła konkurs we współpracy z czterema największymi firmami venture capital: Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byer i RockPort Capital. Do konkursu mogły się zakwalifikować innowacyjne pomysły w trzech kategoriach: odnawialne źródła energii, sieć energetyczna oraz ekologiczne domy i budynki.
Na konkurs „GE ecomagination Challenge: Powering the Grid”, rozpoczęty 13 lipca 2010 r., zostały przeznaczone środki w wysokości 200 mln dolarów, a jego celem było wyłonienie przełomowych pomysłów na stworzenie bardziej ekologicznej, sprawniejszej i bardziej efektywnej sieci energetycznej oraz szybsze wprowadzanie bardziej wydajnych technologii sieci energetycznych.
Dodatkowe szczegóły dotyczące konkursu, a także warunki uczestnictwa, znajdują się na stronie ecomagination.com/challenge.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |