Od 17 stycznia do 28 lutego polskie firmy mogą zgłaszać swoje innowacyjne technologie ekologiczne, by uzyskać od resortu środowiska pomoc w ich promowaniu i eksporcie w ramach drugiej edycji projektu GreenEvo.
Globalny rynek zielonych technologii opiera się głównie na klientach instytucjonalnych. Dlatego najlepsze polskie rozwiązania środowiskowe potrzebują w tej branży wsparcia rządu. GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt Ministerstwa Środowiska przygotowany z myślą o pomocy dla polskich małych oraz średnich przedsiębiorstw oferujących rozwiązania w zakresie zielonych technologii w procesie ekspansji zagranicznej. Projekt Ministerstwa Środowiska zapewnia im kompleksowe szkolenia oraz umożliwi skuteczny transfer technologii za granicę.
Zgłoszenia do drugiej edycji projektu są przyjmowane od 17 stycznia do 28 lutego poprzez formularz dostępny pod adresem: www.greenevo.gov.pl. Projekt można zgłosić elektronicznie, ale oryginał trzeba przesłać pocztą. Do GreenEvo mają być zgłaszane technologie środowiskowe, a nie same firmy. Program jest finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Obszar zainteresowań GreenEvo to: odnawialne źródła energii (biopaliwa i biomasa, paliwa płynne i stałe, ogniwa paliwowe, energetyka wodna, energetyka wiatrowa, fotowoltaika i kolektory słoneczne, energetyka geotermalna), ochrona powietrza (przechwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, redukcja emisji zanieczyszczeń przemysłowych, redukcja emisji gazów cieplarnianych), gospodarka wodno-ściekowa (oczyszczanie ścieków komunalnych, oczyszczanie ścieków przemysłowych, uzdatnianie wody), gospodarka odpadami (gospodarka odpadami komunalnymi, przemysłowymi, medycznymi, niebezpiecznymi, recykling, oprogramowanie wspierające gospodarkę odpadami), rozwiązania wspierające oszczędność energii (przechowywanie energii, energooszczędne źródła światła, rozwiązania sprzyjające oszczędności energii w budownictwie, oprogramowanie wspierające optymalizację zużycia energii), systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym. Muszą to być wyłącznie polskie technologie, już wdrożone i sprawdzone.
31 marca kapituła projektu wskaże najlepsze technologie, wyniki zostaną ogłoszone na stronach internetowych resortu środowiska i GreenEvo. Od kwietnia do lipca będą przeprowadzone kompleksowe szkolenia tych firm z zakresu transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego a także z promocji. W lipcu nastąpi kolejna selekcja i wybór laureatów, których technologie będą promowane na zagranicznych targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych.
W pierwszej edycji uczestniczyło 59 firm, laureatami zostało 13. Roman Długi, dyrektor generalny Asket, firmy, która została laureatem za technologie brykietowania surowców rolniczych, nieżywnościowych np. słomy, chwalił projekt GreenEvo, bo jak mówił podczas konferencji, rozwiązanie to spotyka się z dużym zainteresowaniem w wielu krajach. Zaś dyrektor Dominik Wojewódka z firmy EcoTech poinformował, że dzięki wsparciu resortu, firma podpisała z rządem Armenii umowy na dwa duże projekty unieszkodliwiania pestycydów i odpadów arsenowych.
Źródło: PAP, Ministerstwo Środowiska
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |